Antibiootikume ei tohi tarbida vastutustundetult

Antibiootikumid.

FOTO: Tito Wong / PantherMedia / Scanpix

18. novembrit tähistatakse maailmas kui antibiootikumi teadlikkuse päeva, mille eel ja järel tuletatakse inimestele meelde vajadust suhtuda antibiootikumidesse ja nende kasutamisse äärmise vastutustundlikkusega.

Antibiootikumid on ravimid, mida kasutatakse erinevate mikroobide poolt põhjustatud infektsioonide raviks. Kui antibiootikume kasutatakse valesti või hooletult, võib haigestumist põhjustanud mikroob muutuda antibiootikumide suhtes tundetuks e resistentseks. Selle tagajärjel kujuneb välja olukord, kus infektsiooni põhjustanud mikroobi suhtes ravi enam ei ole.

Mõjukas meditsiiniajakirjas Lancet ilmus hiljuti ülevaade antibiootikumresistentsete (AMR) bakterite poolt põhjustatud tervisekahjust Euroopa regioonis. 2015. aastal haigestus Euroopas AMR bakterite poolt põhjustatud infektsioonidesse üle 670 000 inimese, millest üle 63 protsendi olid seotud erinevate tervishoiuasutustega. Haigestunutest ligi 33 000 suri.

„Kahjuks on 39 protsenti tervisekahjust põhjustatud karbapeneemidele või kolistiinile resistentsete (viimase rea antibiootikumid) bakterite poolt. Selliste bakterite tekitatud infektsioonide raviks ei ole enam antibiootikume,“ ütles terviseameti peaspetsialist ja Lääne-Tallinna keskhaigla infektsioonhaiguste arst dr Pille Märtin.

Selliste bakterite tekitatud infektsioonide raviks ei ole enam antibiootikume.

Pille Märtini sõnul on viidatud uuringu valguses väga oluline igal arstil hoolikalt läbi mõelda iga antibiootikumi kasutamine. „Patsiendid peavad hoolikalt järgima arsti ettekirjutusi, kindlasti ei tohi kasutada varasemast järele jäänud antibiootikume,“ toonitas  dr Märtin.

Riiklikult on korraldatud pidev järelevalve eelpool nimetatud mikroobide avastamiseks ja leviku ohjamiseks. Eesti asetub viidatud uuringu valguses ühte regiooni Põhja-Euroopaga, kus AMR bakteritega seotud tervisekahju on üks madalamaid võrreldes ülejäänud regiooniga. Meie ülesanne on seda positsiooni igati hoida.

Terviseameti eestvedamisel on Eestis tähistatud 18. novembrit kui antibiootikumi teadlikkuse päeva alates 2008. aastast.

Testi oma antibiootikumide teadlikkust SIIN.

Tagasi üles
Back