Kas vererõhuravimid võivad põhjustada halba hingeõhku?

FOTO: Lee Torrens / PantherMedia / Scanpix

Juba kümnendat aastat toimuv hammaste tervise kuu pöörab sel korral tähelepanu hingeõhule. Ebameeldiv hingeõhk võib olla tingitud valest hammaste puhastamise tehnikast, aga ka erinevatest terviseprobleemidest, stressist ning isegi ravimitest.

Hammaste tervise kuu eestkõneleja, Kliinik 32 hambaarsti ja igemeravi spetsialisti dr Maria Toompere sõnul põhjustavad halba hingeõhku bakterite elutegevuse jääkained, mille tõrjumiseks ei piisa, kui inimene kaks korda päevas endale hambaharja vaid suhu pistab.

«Küsimus ei ole niivõrd hammaste pesu tiheduses ja kestvuses, vaid eelkõige kvaliteedis,» ütles dr Toompere.

Bakterite hulk kasvab suus kiiresti ning lõhn, mida me halva hingeõhuna tunneme, sisaldab väävliühendeid. Neid tekitavad mikroobid, mis lagundavad hammaste külge kleepunud ja igemetaskutesse jäänud toiduosakesi. Halva hingeõhu tekkimist on võimalik vältida toidujääkidest ja bakteritest koosneva hambakatu eemaldamisega.

Kuiva suu puhul ei ole piisavalt sülge, mis bakterid igemetaskutest välja uhuks. Samuti on süljes faktoreid, mis aitavad vaenulike bakteritega võidelda ning hoiavad meie suus normaalset tasakaalu.

«Piisab, kui pesta kaks korda päevas hambaid ja õhtuti kasutada hambavahede ning igemetaskute puhastamiseks hambaniiti. Eriti oluline on pöörata tähelepanu igale hambale, et kõik hambapinnad saaksid puhtaks. Lisaks võiks keele puhastamiseks kasutada spetsiaalset kaabitsat,» ütles dr Toompere. Söögikordade vahel soovitab arst juua vett, mis aitab samuti suu puhastamisele kaasa.

Vana hambahari on pisikupesa

Dr Toompere sõnul on reegel, et hambaharja peaks bakterite leviku vältimiseks vahetama vähemalt iga kolme kuu tagant.

«Kulunud ja vana hambahari on «heaks koduks» just neile halba hingeõhku põhjustavatele bakteritele. Samuti on katkistele ja räsitud harjastele mikroobil lihtsam kinnituda,» ütles dr Toompere.

Puuduliku suuhügieeni kõrval on veel rida võimalikke halba hingeõhku tekitavaid faktoreid, muuhulgas stress, hingamisteede- ja maohaigused, suitsetamine, alkohol ja ravimid.

Kuiv suu=halb hingeõhk

Näiteks vererõhuravimid võivad põhjustada eakatel inimestel levinud mureks olevat kuiva suud. «Kuiva suu puhul ei ole piisavalt sülge, mis bakterid igemetaskutest välja uhuks. Samuti on süljes faktoreid, mis aitavad vaenulike bakteritega võidelda ning hoiavad meie suus normaalset tasakaalu,» selgitas Toompere.

Lisaks kehvale elustiilile ja sellest tingitud probleemidele tekitavad halba hingeõhku ka erinevad igemehaigused, mille puhul on oluline kiire sekkumine hambaarsti või suuhügienisti poolt. Igemehaigused on gingiviit ja parodontiit, millest viimane võib ravimata jätmisel põhjustada hammaste väljalangemist.

Ebameeldiv hingeõhk võib olla indikaatoriks halvale suutervisele või koguni halvale üldtervisele. Probleemi ilmnemisel peab kindlasti pöörduma spetsialistide poole, et leida üles põhjus ja läbi viia vajalik ravi.

HAMMASTE TERVISE KUU

November on Eestis hammaste tervise kuu, mil räägitakse täpsemalt hammaste tervisest ja täpsemalt hingeõhust. Loe lähemalt www.hammastetervisekuu.ee

Tagasi üles
Back