Sellise lõikuse korral on sarvkesta kuju muutus minimaalne ja silmanägemise taastumine väga kiire. Õmblusi ei kasutata. Uuel aastatuhandel on täiustunud üksnes aparatuur.
Toodetakse järjest moodsamaid ultraheli- ja laseraparaate, suure arengu on läbi teinud implantaadid. Ultraheli või laser Ultraheli asemel kasutatakse mujal maailmas kataraktilõikusteks viimasel ajal ka laserit, ent doktor Harras Möldri hinnangul pole meie patsientidel mõtet muretseda, et kumb lõikusvahend on parem.
„Laseri korral tuleks sama asja eest tunduvalt suurem rahasumma välja käia. Minu arvates on see rohkem suurfirmade pealesurutud marketing, et kataraktilõikust peaks tegema laseriga,” selgitab silmaarst. Dr Harras Mölder oletab, et laseraparaat sobib paremini algajale kirurgile ja arstile, kel igapäevane kogemus kataraktioperatsioonide osas tagasihoidlikum. Kogenud kirurg töötab väga hästi ultraheliaparaadiga ja ka operatsiooni maksumus on kliendile taskukohane.
Tasub teada, et võrreldes ultraheliaparatuuriga, mis on laialt kasutusel, maksab laserimasin 400 000 eurot rohkem, selle hooldamisele kulub aastas ligemale 40 000 eurot. Laseroperatsiooni eest tuleks kliendil välja käia ligi 400 eurot enam kui sama tulemust andva ultrahelilõikuse eest.
Silmakirurgias kasutatakse laserit mitmeti, aga tasub teada, et igaks lõikuseks kasutatakse spetsiaalset laseraparaati. „Eesti ei ole enam ammu vaene riik, palju on inimesi, kes on valmis välja käima üle 400 euro enam, et saada kõige ajakohasem kataraktilõikus,” nendib tippkirurg.
Kui mõistlik on osta Eestisse 400 000 eurot maksev aparaat käputäie maksejõuliste isikute pärast? Möldri teatel ostis üks Riia erasilmakliinik sellise, ent loobus mõne aja pärast. „Ma ei näe, et läätsevahetus läheks Eestis laseri peale ja et inimesed peaksid laserlõikuse pärast viimase raha välja käima. Tulemusel vahet ei ole,” võtab silmaarst teema kokku