Eriti oluline on lümfiteraapia onkoloogilistele patsientidele, kinnitab füsioterapeut Reio Vilipuu, kes on juba kaheksa aastat lümfostaasiga patsiente ravinud.
Lümfiturse on seisund, mille korral lümfisüsteemi funktsioonihäire tõttu koguneb liigse valgurikas koevedelik kudedesse. Lümfiturse on kasvajaravi komplikatsioon, millele pööratakse vähe tähelepanu.
Onkoloogilisel haigel esineb sekundaarne lümfiturse. See tekib lümfiteede (lümfisoonte ja/või -sõlmede) kahjustusest kasvajaprotsessi enese, lümfisõlmede kirurgilise eemaldamise, kiiritusravi või operatsioonijärgse armkoe tõttu.
Füsioterapeut peaks Reio Vilipuu sõnul juba enne operatsiooni onkoloogilist patsienti nõustama, millega ta kohe pärast lõikust alustama peaks, kuni selleni välja, milliseid asendeid magades esialgu vältida, milliseid harjutusi kohe ja missuguseid hiljem teha ning mida haavade-armide juures jälgida.
Taastusravi alustamisega ei tohi hilineda. See on väga oluline eelkõige suurte operatsioonide puhul, nagu eesnäärmevähi, rinnavähi ja günekoloogilised lõikused.
«Nii operatsiooni eel kui järel tuleb patsiente nõustada. Ka toitumise poole pealt, sest kehakaalu tõusuga suureneb tursete tekke risk,» ütleb füsioterapeut.
Kõik keelud, mida onkoloogilistele patsientidele öeldakse, pärinevad tema sõnul möödunud sajandist. «Samas tuleb nõustada õigesti – esimestel päevadel tuleks võtta tagasihoidlikumalt, alustades kergetest õlatõstetest, käte pööramisest ja armi paranedes koormust ning liigesliikuvust suurendada. Aga end liigutama peab.»
Patsiendi operatsioonieelne nõustamine on Eestis puudulik, lausa olematu. «Eestis töötatud viie aasta jooksul on minu juures käinud nõuandeid saamas täpselt kuus patsienti,» märgib Reio Vilipuu. «Samas tuleks juba enne lõikust inimese käed-jalad üle mõõta, et hiljem oleks võimalike tursete tekkimist kergem avastada. Ja füsioterapeutidel on onkoloogilisele patsiendile hulk nõuandeid, millega kohe pärast lõikust alustama peaks. Lausa selleni välja, millises asendis magada.»