R, 27.01.2023

Minister Iva: ligipääsetavus peab olema ühiskonnas standard

Sten Torpan
, Toimetaja
Minister Iva: ligipääsetavus peab olema ühiskonnas standard
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Sotsiaalkaitseminister Kaia Iva.
Sotsiaalkaitseminister Kaia Iva. Foto: Eero Vabamägi / Postimees

Neljapäeval tähistati ülemaailmset ligipääsetavuse teadlikkuse päeva, mille eesmärk on suunata tähelepanu erivajadustega inimeste võimalustele kasutada erinevaid digitaalseid lahendusi, teatas Oskar Lepik Sotsiaalministeeriumist.

Sotsiaalkaitseminister Kaia Iva kutsus päeva puhul kõiki üles vaatama ligipääsetavuse teemadele ka laiemalt ja mõtlema sellele, et uute teenuste ja toodete, samuti ka teede, hoonete jm arendamisel on mõistlik ligipääsetavusega arvestada juba nende disainimisel – see on lihtsam ja odavam lahendus kui tagantjärgi kohandamine.

«Tehnoloogia, tooted ja teenused peaksid olema kõigile kasutatavad ja kättesaadavad, olenemata inimese erivajadusest,» ütles sotsiaalkaitseminister Kaia Iva. «Nutikate ja universaalsete lahenduste vähese kasutamise tõttu jääb aktiivsest ühiskonnaelust kõrvale palju inimesi, kes sooviksid õppida, töötada või muul moel aktiivsed olla. Näiteks võib vaegnägija jääda hätta bussipiletite ostmisel, kuna veebileheküljed pole ligipääsetavad või võib olla talle raskendatud pangaautomaadi või makseterminali kasutamine – seetõttu on vaja toodete ja teenuste kasutamiseks luua universaalseid lahendusi.»

Ligipääsetavust tagavad hilisemad erilahendused on enamasti kulukamad nii riigile, ettevõtjale kui ka inimesele endale. Hilisemal kohandamisel tuleb silmas pidada, et inimestel on erinevad vajadused. Näiteks liikumispuudega inimesele ligipääsetav ehitis ei tarvitse seda veel olla nägemispuudega inimese jaoks. Kui algne lahendus ei võimalda inimesel seda iseseisvalt kasutada ning ta vajab selleks näiteks teise inimese kõrvalabi, on sellise teenuse pakkumine kallim. «Ligipääsetavus peab olema toodete ja teenuste loomulik osa ning oluline on sealjuures mõista, et see ei hõlma endas ainult füüsilisi piiranguid,» ütles minister Iva. «Samuti peab olema kõikidele inimestele tagatud ligipääs ka näiteks informatsioonile, kultuurile jne.»

Ligipääsetavuse teadlikkuse päeva puhul seadis MTÜ Pane oma meeled proovile (POMP) neljapäeval ministeeriumide ühishoone kõrval olevale platsile üles erinevad simulatsioonid, kus inimesed said ise järele proovida, kuidas erivajadusega argipäeva toimingutes hakkama saada. Näiteks sai proovida ratastooliga läbida takistuste rada ning proovida jalutada vaegnägijaid abistava juhtkoeraga.

Märksõnad
Tagasi üles