Liigselt haritud aedade probleem on Rannamäe sõnul see, et need kipuvad liigselt happeliseks minema. Lupjamine muudab mulda aluselisemaks.
Hea oleks Rannamäe sõnul lubjata kord aastas, kuid iga paari-kolme aasta tagant lupjamine on samuti suureks abiks. «Happelisest pinnasest annab märku see, kui muru läheb samblaseks ja hõredaks ning tekib tavapärasest rohkem umbrohtu,» räägib Rannamäe.
Kui tahate pinnast värske mullaga elavdada, siis ei soovita Rannamäe minna suvalisest metsaservast seda aeda juurde kaevama.
«Kodune kompost on väga hea asi, aga see peab olema pikalt kõdunenud, et umbrohuseeme oleks hävinud. Komposti tuleks kobestada olemasoleva pinna sisse, mitte panna kihina peenra peale: taime jaoks on tähtis, mis toimub 20 cm sügavusel maa sees, mitte pinna peal,» toob Rannamäe välja.
Valmis mullasegusid saab soetada puukoolidest. Kui on soov aiamulda parandada, siis sobib suure turbasisaldusega muld, see on kerge ja õhuline. «Järgmine hinnaklass on juba kompostmullad, mida kasutatakse pigem värske taime istutamisel istutusauku, näiteks marjapõõsastel ja viljapuudel,» nimetab Rannamäe.
Uute viljapõõsaste või puude aeda istutamisel on hea anda stardiväetist – väikese lämmastikusisaldusega istutusväetist. «Kuna enamik istikuid kasvab konteinerites pottide sees, siis taoline stardiväetis meelitab juuri natukene kaugemale arenema.»
Poest saab ka kanakaka graanuleid, mis on samuti hea stardiväetis, aga tuleb jälgida, et selle kasutamisega aias üle ei pingutaks. «Päris nii ei tohiks teha, et loobin suvaliselt igale poole. Tuleks konkreetselt paki pealt lugeda, kui palju seda ette nähtud on, vastasel korral kipub see mulda liigselt happeliseks muutma ja rikub ära toitainete tasakaalu mullas,» hoiatab Rannamäe.
Igipõlisele küsimusele, millal on õige aeg kevadel väetada, pole ühest vastust. Kersti Rannamäe sõnul tuleb alati esmalt aknast välja vaadata. Mitte kunagi ei väetata lume peale. «Lumesulamisveega lähevad kõik toitained põhjavette, mõjuvad seal kahjulikult ja taimedele ei jää suurt midagi, sest sulavesi peseb kõik kasuliku mullast välja. Pluss viis kraadi on juba täitsa hea aeg,» kinnitab Rannamäe.