Eakaid hakatakse edaspidi märgistama helkurvestidega (1)

60+
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Helkurvestis jalgrattur. Pilt on illustreeriv.
Helkurvestis jalgrattur. Pilt on illustreeriv. Foto: LIIS TREIMANN/PM/SCANPIX BALTICS

Detsembri alguses ühel nädalalõpul kaks korda kadunuks jäänud Kose hooldekodu elaniku juhtum viis helkurvestide kampaania algatamiseni, mille tulemusena peavad helkurvestid saama kõik rohkem kui 160 üld- ja erihooldekodu. Esimesed annetuste eest ostetud vestid andis sihtasutus Kadunud täna üle Kose hooldekodule.

«Vestid on oranzi värvi ja nende seljal toome välja iga hooldekodu puhul kodu nime ja telefoninumbri. Vesti allosas näitame paralleelselt hooldekodu telefoniga ära sihtasutuse 24/7 töötava info- ja nõustamistelefoni numbri 6616776, mis on ööpäevaringselt kättesaadav,» ütles sihtasutuse Kadunud tegevjuht Aare Rüütel. Kõigile hooldekodudele helkurvestide kinkimiseks vajaliku, enam kui 20 000 eurose eelarve kavatseb sihtasutus kokku koguda annetustest.

Foto: Sihtasutus Kadunud

Dementsete inimeste hulk kahjuks kasvab

Kose kodu juhi Kadri Tulpi sõnul on sellistest helkurvestidest kodu elanikele kindlasti abi. «Me peame arvestama, et päris paljudel hooldekodudes elavatel inimestel on erinevat tüüpi probleeme mälu ja vaimse tervisega. Dementsete inimeste hulk kahjuks kasvab nii Eestis kui ka maailmas laiemalt ja paljudel on Eestis dementsus ka diagnoosimata,» selgitas Kadri Tulp. «Erinevate mäluprobleemide tõttu on mõnede hooldekodude elanike igapäevased liikumissuunad üsna ettearvamatud ning nad võivad tahtmatult nii enda kui ka teised keerulisse olukorda panna. Seetõttu on väga tänuväärne vabatahtliku algatusena helkurvestide hankimine hooldekodudes elavatele vanainimestele.»

Ideel on eluline põhi

Hooldekodude helkurvestidega varustamise idee kasvas välja ülemöödunud nädalal aset leidnud juhtumist, kus 61aastane Kose hooldekodu elanik kadus ühel nädalalõpul kaks korda ära. Mees leiti sama päeva hilisõhtul Kehrast, kuhu teda olid sõidutanud head inimesed, kuna mees seisis keset teed ja takistas liiklust. Mehe soovil viidi ta Kehra hooldekodusse, kus teda aga omaks ei tunnistatud ning nii asus ta Kehra asula vahel ekslema kuni teda märganud hea inimene hilisõhtul politseile helistas.

«Ülejärgmisel päeval jäi sama mees teist korda teadmata kadunuks. Mees veetis öö Jõelähtmel Peterburi teel pingil istudes ja temast teatas politseile esmaspäeva pealelõunal juhusliku möödasõitja. Ka sellel korral oleks mees olnud leitav oluliselt kiiremini, kui ta oleks kandnud helkurvesti hooldekodu nime ja telefoninumbriga,» rääkis sihtasutuse Kadunud üks asutajatest Peeter Kaaret.

Foto: Sihtasutus Kadunud

Vestid oleks olulised ressursisäästjad ja elupäästjad

Kaareti sõnul on helkurvest oluline ka kandja liiklusohutuse huvides. «Hooldekodude elanikud jalutavad peale hooldekodude hoovide ka tänavatel ja teedel. Nende seas on inimesi, kes armastavad jalutada pikemalt ja on inimesi, kellel mõnikord on raskusi meenutamisega kust nad oma teekonda alustasid ja kuhu tagasi peaksid minema. Siis on juba abi vesti seljal olevast hooldekodu nimest ja telefoninumbrist, millele hoolivad kaaskodanikud saavad helistada ja aidata eakal inimesel koju tagasi jõuda,» selgitas Kaaret.

Sihtasutuse juhi Aare Rüütli sõnul võiks tänu helkurvestil olevale infole jääda hooldekodudest kadunud inimeste otsimisi vähemaks. Nende asukoht oleks politseil võimalik kiiremini kindlaks teha ning seeläbi saaks hoida ära õnnetuid hukkumisi ja samuti hoida oluliselt kokku politsei ja vabatahtlike otsijate ressurssi.

Rahastus annetustest

Raha vestide ostmiseks ja vestidele kirjade trükkimiseks kavatsetakse saada sihtasutusele tehtavatest annetustest. «See ei ole ainuüksi sihtasutuse Kadunud ja OPEROG projekt, selles saavad appi tulla kõik Eesti inimesed ja ettevõtjad. Meid on siin maal nii vähe, et me võiksime üksteist rohkem hoida ja kõigi meist nõrgemate hooldekodudes või üksi elavate eakate helkurvestidega varustamine on üks viis nii teha,» lisas Aare Rüütel.

Annetada saab:

Saaja nimi: Kadunud SA

Saaja konto: EE661010220095092013 (SEB)

Selgitus: pysiannetus sihtasutuse tegevuse toetuseks

Tagasi üles