Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Hotell Victoria lugu

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Hotell Victoria naaber on Sütevaka humanitaargümnaasiumi ajalooline hoone. Kvartali ilme on viimaste aastatega paranenud, aga teha saab veel mõndagi. | FOTO: Ardi Truija

Juunis 1997 hakkas rulluma hotell Victoria erastamise pikk lugu. Teema pakkus huvi isegi üleriigilisele meediale, kuna asjaga oli väidetavalt seotud mõnigi toona laiemalt tuntud tegelane. Pärnu puhul on aga huvitav see, et Victoria oli esimene Eesti-Rootsi hotellinduse ühisprojekt.

1991. aastal moodustati hotelli majandamiseks Eesti-Rootsi ühisfirma Perwin. Väidetavalt tuli pea kogu renoveerimiseks vajalik raha rootslastelt. Eurooplasele sobivat majutust suutis pakkuda vaid uuendatud ja välismaise hõngu saanud Victoria. Hotell Pärnu oli ajastu arusaamade kohaselt veel üpris nõukogulik.

Kui rootslased olid tööga ühele poole saanud, anti hotellile Rootsi kroonprintsessi auks Victoria nimi. Kohalikele klappis see küll, kuna varem oli asutuse nimi Võit. Hotellis oli 23 numbrituba. Rootslased taandusid Victoriast 1998. aastal, mil hakkas tunda andma esimene Eesti taasiseseisvumisjärgne majanduskriis, aga ilmselt häiris neid hotelli erastamise käikki.

Victoria domineerimisaeg jäi lühikeseks, sest 1994. aastal hakkas tegutsema sanatooriumist hotelliks taastatud Rannahotell.

Victoria hotelli eestvedamisel korraldati 1992–1994 rahvusvahelist noorte jalgpalliturniiri Victoria Cup.

Algusaastatel panustas Victoria kõvasti mujalegi kui hotellindusse. Näiteks korraldati 1992–1994 rahvusvahelist noorte jalgpalliturniiri Victoria Cup.

Sel puhul suudeti organiseerida isegi Estonian Airi tellimuslende Tallinna ja Stockholmi vahel, et noori jalgpallureid Pärnusse mängima tuua. Eks mängus olnud hotelli kasugi, sest noortega tulid kaasa nende vanemad.

Mis puudutab Victoria erastamist, siis sellest võiks osav stsenarist kirjutada kodumaise kriminaalsete sugemetega miniseriaali.

Pärnu Postimees kirjutas juunis 1997, et Victoria kinnistu enampakkumise konkursi võitis 3,3 miljoni krooniga A-Ettevõtmiste AS. Linnale kuuluva hotelli kinnistu alghind oli 2,9 miljonit krooni. Peale võitnud pakkumise laekusid veel 3,2 ja 3,05 miljoni kroonine pakkumine.

Võitnud firmat tõtati seostama Meelis Laoga. Ametlikult kuulusid A-Ettevõtmiste aktsiad kogu täiega juhatuse ainsale liikmele Arvi Kingile. Mitteametlikult räägiti, kuidas Kink olevat sõlminud Laoga kokkuleppe, et kui peaks hotelli enampakkumise võitma, müüb aktsiad talle.

Pärnu linnapea Vello Järvesalu abi rahanduse alal Karl Kukk eitas linnavõimu teadlikkust, nagu võiks võitnud firma olla seotud oletatava allilmategelasega.

Enn Rand leiab, et Victoria erastamisest võiks rääkida paarikümne aasta pärast. / Urmas Luik

Teiste pakkumisel osalenud firmade nimesid rahandusabi avalikustama ei nõustunud. Hotelle Bristol ja Victoria teenindava AS BV Hotellide direktor Enn Rand ütles, et nende firma osales enampakkumisel. Sõnumileht kirjutas, et ilmselt tegid pakkumise ka Tarmo Sumberg ja Andres Liinat Inn Grupist.

Victoriat praegugi juhtiv Rand muutub minu helistamise peale kidakeelseks ja arvab, et veel pole aeg sellest erastamisloost lähemalt rääkida. Kuigi mõni osaline on surnud, mõni tapetud ja mõnel jooksevad siiani hirmujudinad üle selja. Ranna napist jutust jääb mulje, et ta on linna peale ikka veel solvunud. Kui tavaliselt oli kombeks müüa hoonestusõigust, siis Victoriat müüdi krundina.

Siia paistabki koer olevat maetud. Enampakkumine lõppes 28. mail 1997, võitja pidi kinnitatama kümne päeva jooksul, kuid tegelikult jõuti selleni alles 16. juunil.

Ilmnenud olid juriidilised ebatäpsused, mida avalikkusele ei täpsustatud. Linnapea rahandusabi Kukk vaid möönis, et linnavõim ei suutnud ette näha kogu probleemi keerukust.

Nimelt oli hotelli hoone antud riigilt linna valdusesse erastamiskohustusega. Hoonest oli selleks ajaks saanud kinnistu, kuid maad erastati majade erastamisest erinevatel tingimustel – selline oli linna selgitus.

Uus omanik Kink kinnitas, et hotell jääb tegutsema ja pärnakad pigem võidavad, sest rootslased olid sealt kuus aastat raha välja pumbanud. Majal lasuv rendileping kehtib 2089. aastani.

Kriminaalne nüanss oli, et linnavalitsuselt pandi 1992. aastal tõenäoliselt koos ühe autoga pihta Pärnu arenduskeskuse ja Perwini vahel sõlmitud rendilepingu originaal. Tuli oodata, kuni Rootsist jõudis kohale BV Hotellide omanike käes olnud originaalrendilepingu notariaalselt kinnitatud koopia.

Linn polnudki ajaloolisest hoonest suuremat huvitatud, kuna hotell maksis linnale väikest üüri ja üüritingimuste muutmiseks olnuks vaja kahe poole nõusolekut.

Tundub, et Victoria erastamisse oli kohtutee planeeritud. Victoriat rentinud BV Hotellid esitas kohtusse kaebuse ja hotelli erastamine peatati. BV Hotellid pidasid Victoria erastamist seadusvastaseks, kuid ei soostunud selgitama, mida konkreetselt vaidlustati.

Kink ütles lehele, et BV Hotellid seadis kahtluse alla Pärnu linna õiguse oma vara müüa ja esitas kohtule tõlgenduse, miks linnal seda õigust ei ole.

Sel ajal maksis hotelli rentnik Pärnu linnale kogu kompleksi eest kuus 4618 krooni renti, mis oli väga väike summa. 20 aastat tagasi tulid vahele suvepuhkused ja Victoria hotelli kohtulugu vajus sügisesse.

Niipaljukest Rand meie telefonijutus poetas, et kuigi aja- ja närvikulu oli rohkesti, jõudis hotell siiski nende kätte, kes tallinlaste invasioonile olid tol ajal vastu seisnud.

Novembri alguses 2001 läks Victoria hotelli restoran remonti. Omanike plaan oli luua 1920. aastate stiilis toidukoht. Väga hea sisekujunduse tegi Omar Volmer. Muide, ürikud teavad kõnelda, et hulga varasematest aastatest pärines Volmerilt samuti Võidu kohviku Eesti stiilis kujundus. Uuel tasemel restoranis hakkas toitu valmistama peakokk ja teenindust juhtima ülemkelner.

Victoria hotell on, hambad ristis, hoidnud uksed avatud talvelgi, mil paljud ülejäänud majutusasutused ööbijate vähesuse tõttu suletud on. Café Grandis korraldatakse näitusi ja interjöörile vastavaid kontserte.

Victoria hotell ja Café Grand püsivad jätkuvalt Pärnu visiitkaardil.

Tagasi üles