Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Valgast pärit kuulsaid muusikuid meenutavad nüüd mälestustahvlid

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Heljo Sepa kodumaja Laias tänavas sai mälestustahvli. | FOTO: Arvo Meeks/Valgamaalane

Valga muusikakooli kasvandike, pedagoogi ja pianisti Heljo Sepa ning ERSO kunagise peadirigendi Peeter Lilje kodumajad kannavad mälestustahvlit.

Idee tuli Valga linna aukodanikult Aime Lõhmuselt. «Minu kauaaegne unistus tähistada meie linnas muusikuteed alustanud Heljo Sepa ning Peeter Lilje sünnimaja ja elustada mälestusi sai lõpuks teoks. Tahan rõhutada, et kõige taga on kodu ja vanemad. Nii suunasid ka Sepa ning Lilje vanemad oma lapsi juba varakult muusika juurde,» rääkis kauaaegne muusikakooli direktor Aime Lõhmus.

«Mäletan enda lapsepõlvest, kuidas ema näitas Laial tänaval maja, kus elas imelaps Heljo, kes juba 15aastasena võitis Inglismaal konkursi, millest toona kõik ajalehed kirjutasid. Hiljem konservatooriumis õppides käisin tihti tema tunde kuulamas. Juba kuulsa muusikuna huvitus ta alati kodulinna muusikakooli tegemistest ja käis meil siin külas ning andis kontserte,» rääkis kunagine koolijuht.

Lõhmuse sõnul avaldus Peeter Lilje muusikaline anne juba õige varakult, nimelt olevat poiss laulnud juba enne, kui kõnelema õppis.

Selles Sepa tänava puumajas elas tulevane dirigent Peeter Lilje. / Foto:  Arvo Meeks/Valgamaalane

«Viiuliõpingutega Valga muusikakoolis poiss küll pisut vigurdas, kuid tema suurepärased muusikalised saavutused jätkusid õpingutega dirigendiks, millega sai alguse tema suur tähelend. Kuna vanemad elasid Valgas, käis Lilje tihti siin. Side kodulinna muusikakooliga oli väga tugev ning eelkõige tänu temale oli ka valgalastel võimalus kuulata ERSO kontserte. Ühel kontserdil oli ka meie kooli vilistlastel au ERSOga soleerida,» lisas Lõhmus.

«Olen väga tänulik, et linnapea Kalev Härk leidis just muusikakooli juubeliaastal võimalusi Valga jaoks oluliste muusikute mälestust talletada. Linna sünnipäevapidustusi avav näituski «Eesti klaver 100» haakus teemaga hästi,» avaldas ta rahulolu.

Tunnustuse pälvinud valga muusikakooli vilistlased

Heljo Sepp

Heljo Sepp (1922–2015) oli eesti pianist, muusikapedagoog ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia  emeriitprofessor. Valga muusikakoolis õppis ta 1930–1934, seejärel jätkas õpinguid eraviisiliselt.

1938. aastal osales Londoni rahvusvahelisel noorte pianistide konkursil ning võitis Briti muusikanõukogu auhinna ja kolmeaastase stipendiumi õpinguteks Londoni Kuninglikus Muusikaakadeemias. Pärast sõda jätkusid õpingud konservatooriumis ja Moskvas. Ta töötas õppejõuna Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias.

Sepp oli eesti muusikapublitsisti ja helilooja Valter Ojakääru abikaasa. Nende poeg oli raadioajakirjanik Jaak Ojakäär.

Peeter Lilje

Peeter Lilje (1950–1993) alustas viiuliõpingutega sünnilinnas ning jätkas kooridirigeerimise erialal Heino Elleri nimelises

Tartu muusikakoolis ja Konservatooriumis orkestridirigeerimisklassis. 1980. aastal lõpetas Leningradi Riikliku Konservatooriumi ning stažeeris Leningradi ooperi- ja balletiteatri juures, juhatades seal ka etendusi. 1973. aastal asus tööle Estonia teatrisse. 1976. aastal algas koostöö Eesti riikliku sümfooniaorkestriga, kus ta oli peadirigent.

Paljude orkestrite hulgas olid tal kõige tihedamad sidemed Leningradi filharmoonia akadeemilise sümfooniaorkestriga, mida ta korduvalt juhatas ning tegi kaasa ka kontserditurneesid paljudes riikides. Aastail 1990–1993 oli ta Oulu Linnaorkestri peadirigent.

Allikas: internet

Tagasi üles