Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Parim kink on see, mis peletab üksindust

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Kingitus peaks peletama üksildust. | FOTO: Ain Protsin/Postimees

Emadepäev, juubel või lihtsalt järjekordne sünnipäev võib tekitada rõõmsat elevust, aga ka pinget. Kasvava meeleheitega poeriiulil leiduvat välja praakides muutub üha valjemaks peas kummitav küsimus «Mida küll kinkida, tal on ju kõik olemas?».

Tule ikka ise külla!

Kui kasvõi lähenevale emadepäevale mõelda, siis kõige tähtsamad on ikka lilled, arvab paidelane Aita Kruusement. «Elu jooksul on asju niigi juba kogunenud.» Sellega on nõus teisedki Paide Päevakeskuse laua ümber kogenenud seeniorid.

Milvi Alev kuulub nende hulka, kellele kingitused väga meeldivad. Talle meeldib ka ise kingitusi teha. Võimalusel valmistab ta kingid ikka ise, olgu selleks siis kootud rätik või kaunis karbike.

Isetehtud asjad meeldivad enamikule. Maimu Lombi räägituga sarnase loo sellest, kuidas tema ema ka haiguse lõppstaadiumis veel sokke kudus, mis tal siiani alles on, võivad paljud pajatada. Need soki- või kindapaarid, mis lähedase kätega tehtud, on aastaid hiljem nii mõneski peres veel reliikvia staatuses. «Ema asju on ikka alles,» kinnitab osa Paide Päevakeskuse naistest. Alles on tikandeid, linikuid, sajandivanuseid postkaarte, isegi nõelutud kindaid.

Lapselapsed

Hinge lähevad ka järeltulevate põlvkondade kingid. Aita Kruusement toob näiteks lapselapse tehtud kõrvarõngad, mida ta lausa iga päev kannab, olgu siis pidupäev või äripäev.

Milvi Alev usub, et kui ise toredaid kinke teha, siis tehakse neid ka vastu. «Lapsed teevad mulle väga ilusaid kinke. Nad teavad, et olen edev ja igasugused pärlid meeldivad mulle.»

Maimu Lomp ütleb, et tore oleks saada kingituseks soojamaareisi raha. See paneb teisedki muhelema ja jutuks tulevad parasjagu soojad maad nagu Kreeka, Kreeta, Gruusia, Itaalia, Hispaania ja Prantsuse Riviera.

Reisile

Reisiraha kiidavad heaks kingimõtteks kõik osalejad: see on ju võimalus kodust välja saada ja näha, mida tehakse mujal Eestis või miks mitte ka kaugemal. Seenioridele tulevad meelde kunagi läbi käidud riigid ja seiklused Eestimaal. Enne 75. sünnipäeva saatis Milvi Alev sünnipäevakutse koos lisateatega, et kavatseb järgmisel suvel sõita Hispaaniasse ja tagasiteel Šveitsi. «Raha tuli nii palju, et sain maksta reisipaketi ja endale üht-teist ostagi,» räägib Alev.

Samuti on laua taga istujad ühel meelel selles, et hea kingitus on kinkekaart, olgu siis apteegi, raamatu- või rõivapoe oma. Ka teatri- ja kontserdipiletid valmistavad enamikule rõõmu.

Laevareis ja paadisõit jõgedel-järvedel on samuti toredad, kuid langevarjuhüppest nagu Kihnu Virve tegi, keegi juttu ajavatest naistest siiski ei unista. «Lapselaps Alo küll pakub, et tule lähme, aga ma pole tahtnud. Pärast jääb süda ka veel seisma,» pelgab Lia Aasma.

Milvi Alevile meenub aeg, kui ta sai Siberis 20aastaseks. «Enne seda olime saanud teate, et võime sõita Eestisse. Siis tõid sõbrannad mulle sünnipäevaks kaks täiesti uut eestikeelset raamatut.»

Kui vanemale inimesele kingi tegemise nõutus on tõesti suur, siis pakuvad juturingis osalejad, et enne võiks ju sünnipäevalapsega veidi nõu pidada või siis lihtsalt vestelda, et nii tema plaanidest ja soovidest aimu saada. Kui ikka ühtki head mõtet ei tule, võib lihtsalt kauni taskuga kaardi vahele ka raha panna. Neid, kellele raha kui kingitus on täiesti vastuvõetamatu või suisa sobimatu, vestlusringis osalejate seas ei leidu. «Mida rohkem, seda uhkem,» visakavad nad nalja.

Mälestused

Ka pildid suguvõsa pisimatest, olgu siis albumis või raamitud fotodena, on igati tore kingitus. Kalender koos lähedaste piltidega ja suguvõsaliikmete tähtpäevadega on veel eriti vahva, arvavad prouad.

Anu Post esindab neid, kellele asju kingituseks saada pigem ei meeldi. Selle asemel on tal kujunenud tavaks tähistada sünnipäeva kahepäevase reisiga Eestimaal. «Marsruudi paneme koos kokku või siis teatatakse mulle, kuhu sel aastal läheme,» täpsustab ta. Tema teele on sattunud unustatud mõisad, kaunid looduslikud paigad ja öömaja sõprade-tuttavate juures. «Selline iga-aastane mõnus koosolemise aeg,» lisab ta. Talle meeldib ka väga märjal murul paljajalu kõndida. «Kui muru pole kastene, siis tuleb see märjaks kasta,» lausub ta kelmikalt.

Lustakaid lugusid sellest, kuidas kellelegi naistest on üllatussünnipäev korraldatud või keegi neist ise on aidanud mõnele oma lähedasele üllatusürituse korraldada, jagub ka Paide Päevakeskuse prouadel. See, kui noorem põlvkond võtab peo korraldamise enda peale, on veel kõige parem. «Mul just niisugused sünnipäevad kõik järjest ongi olnud, iga kord ise kohas,» sõnab Lia Aasma. Tema ülesandeks on jäänud vaid külaliste nimekiri koostada, pidukleit selga panna ja kohale minna.

Koos olla

Toredaid kinke on elu jooksul ikka olnud, tõdevad naised pooletunnise arutelu järel. Maimu Lomp meenutab, et nooruses saadud kingitustest on ehk meeldejäävaim hõbedane kihlasõrmus, millel ovaalne punane kivi ja väiksed hõbedased kuulikesed ümberringi. «See on igaveseks hinge jäänud,» sõnab ta.

Lea Voorel ja Lilian Urb panevad ihaldatud kinkide esiritta selle, kui lapsed tulevad külla. Nende öeldu toob kaasa teiste üksmeelse heakskiidu. Eriti tore on, kui lapsed aitavad midagi teha, kas siis remonti või lihtsalt kevadist suurpuhastust – ise ju kapi otsa enam tolmu pühkima ei roni. Niisugusest sünnipäevakingitusest jätkub rõõmu kohe mitmeks nädalaks ja tänutunne haarab ka siis, kui lapsed on jälle oma toimetuste juurde naasnud. Kui koos tegutsemisest peaks aega üle jääma, oleks tore ka koos kalmistul lähedaste haudadel ära käia, eriti nendel, mis jäävad kodulinnast kaugemale. Seda ihaldaksid ennekõike just need, kel endal transpordivõimalust pole või lapsed-lapselapsed kaugemal.

Suur tänu vestlusringis osalejatele:

 • Lea Voorel (71)
 • Helju-Maie Viktorova (77)
 • Silvi Tänavots (84)
 • Aita Kruusement (73)
 • Hildegard Seermann (92)
 • Lia Aasma (87)
 • Glafira Põnova (78)
 • Lilian Urb (70)
 • Leida Tolberg (82)
 • Milvi Tuimann (77)
 • Anu Post (76)
 • Janne-Irja Linde (69)
 • Milvi Alev (79)
 • Virve Krass (72)
 • Maimu Lomp (73)

Sobiv kingitus aktiivsele seeniorile

 • Kahepäevane puhkus spaas
 • Kinkekaardid
 • Sünnipäevalapse pildiga tort
 • Kuupilet ujulasse
 • Mesi
 • Lähedaste korraldatud pidu/külaskäik
 • Ristsõna või ajakirjatellimus
 • Reisid/väljasõidud

Allikas: vestlusringis osalejad

Tagasi üles