Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Nipid, mis teevad kodu koristamise tunduvalt lihtsamaks

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Koristamine on teadus omaette. | FOTO: Raigo Paljula

«Õigeid võtteid tundes saab isegi rulaatori abil liikuv inimene oma kodu koristamisega hakkama,» teab 24 aastat puhastusteenindajaid koolitanud Helge Alt.

Kodukoristamise kuldreeglid

Nii kodus kui ka ametiruumides käib koristamine ühte ja sama reegli järgi: alati ülevalt alla. Enne lagi, kapipealsed, siis riiulid, seinad, lõpuks põrand. Koristamine käib alati puhtamalt mustema pinna suunas.

Kõige tähtsam reegel –  puhtust saab luua vaid puhaste tarvikutega! Oluline on aseptika ehk koguge oma koristustegevusega mustust kokku, mitte ärge ajage seda laiali.

Kõik pinnad, mille teete märjaks, tuleb ka kuivatada. Vesi lahustab mustuse lahti, aga kui pinda ei kuivatata, siis aurustub vesi ära ja jätab mustuse pinnale. Kui kasutada korraga liiga palju puhastusainet, siis ka see kipub pinnale jääma ja hakkab hoopis mustust koguma.

Tehke kõik selleks, et mustust tekiks võimalikult vähe – näiteks pange saunas lavale käterätikud, mille saunatamise järel pesumasinas puhtaks pesete. Eemaldage mustus kohe, kui see tekib, sest muidu kandub see laiali suuremale alale. Soetage mugavad ja efektiivsed tarvikud või laske need endale kinkida ja pange käepärast, et oleks mugav võtta.

Kuldses eas on mugavam koristada jupikaupa. Näiteks teatud õhtul puhastage vannitoa pinnad. Sette vältimiseks pühkige kõik pinnad vannitoas kohe pärast seal tegutsemist kuivaks – kraanid näiteks kätekuivatuspaberiga, pärast duši all käimist kuivatage seinad ja põrand.

Seeniori koristustarvikud

1. Sobiva pikkusega hari-kuivataja ja kühvel

Mugav on pühitud praht kokku tõmmata poolpika varrega harjaga ja samasuguse varrega kühvlile, kasutada võib ka poolpika varrega põrandakuivatajat. Eelistada tasuks elastsest kummist servaga kühvlit, sellele saab põrandakuivatajaga kokku pühkida nii tolmu, liiva kui ka vedelaid toidujäänuseid.

2. Põrandakuivataja mikrokiudlapiga

Põrandakuivatajaga tasub teha kaheksakujulisi ühtlasi liigutusi ja vältida «pühkimist nagu harjaga». Kui kummi all vastu põrandat olnud lapi osa määrdub, siis tuleb kummi lapil edasi tõsta. Selliselt saab ühel lapipoolel kummi edasi tõsta 10–15 korda. Lapile jäävad näha mustad triibud. Seejärel on võimalik kasutada veel lapi teist poolt. Niiviisi saab ühe lapiga tõhusalt puhastada suuri alasid.

3. Mööblimopp «sukaga»

Kõrgetelt pindadelt tuleks tolm regulaarselt eemaldada, sest aja jooksul sinna kogunenud tolm halvendab otseselt tubase eluviisiga inimese tervist. Professionaalses koristuses kasutatakse sel puhul spetsiaalseid mööblimoppe, mille mopp ehk «sukk» on eraldatav ja seda saab pesta pesumasinas. Kui kodus on palju kõrgeid tasapindu, tasuks sellist tarvikut ehituspoodidest või profikoristustarvikuid müüvatest firmadest küsida.

Kuidas vannitoa seinu õigesti puhastada?

Kui dušikabiini seintel on setteline mustus, siis tuleks seda puhastada happelise ainega. Kui sete on juba tekkinud, siis on tähtis, et hapet kasutatakse õigesti. Hapete kasutamisel tuleb esmalt niisutada puhastatav pind veega, seejärel kanda pinnale happeline puhastusaine (olenevalt mustusest: tugeva sette eemaldamisel pH 0–2, kergema sette korral pH 3–4). Siis lasta happel teatud aeg toimida, tavaliselt kuni 10 minutit, ja lõpuks loputada rohke jaheda veega ning kuivatada.

Kui tegemist on poorse pinnaga (näiteks poorne kivi, aga ka email), siis pärast loputamist võib jääda pooridesse happeline aine, mis kahjustab pinda edasi. Et seda ei juhtuks, tuleks pinda töödelda aluselise ainega (pH 0–1 korral kasutada ainet pH 11–12), koduselt sobib selleks soodalahus.

Setteplekkide tekkimise vältimiseks on soovitatav duši kasutamise järel seinad regulaarselt ära kuivatada, selleks võite küsida professionaalsest koristustarvikuid müüvast firmast sobivat tarvikut. Vannitoa seinu võib kuivatada näiteks ka auto kuivatajaga, mis kuivatab ka kumeraid ja ebatasaseid pindu.

Mida vaadata tolmuimejat ostes?

  • Tolmuimejat soetades tasuks silmas pidada järgmist:
  • Milline on masina imemisvõimsus (mitte mootori võimsus, mis näitab ainult voolutarvet).
  • Imemisvoolik olgu vähemalt 2,5 meetrit pikk, siis saab töötada õiges tööasendis.
  • Kaasas peaksid olema imemistorud, alumiiniumteleskoop.
  • Tolmuimejal peaks olema kaks filtrit, üks sisenevale, teine väljuvale õhule. Siseneva õhu oma võiks olla korduvkasutusega mikrofilter.
  • Voolujuhe olgu 8–10 meetrit pikk, see tagab piisava liikumisvabaduse.
  • Masinal võiks olla harjava turbo-otsaku kasutamise võimalus, nii saab vaipkatted põhjalikult puhtaks ja väldite vaibakiudude lamandumist.
  • Ka kodust tolmuimejat tasub minna küsima professionaalseid koristusmasinaid müüvast firmast. Kui kodus peaks olema vaja ka vett imeda, siis võib mõelda vee- ja tolmuimeja soetamisele.

Millega puhastada laminaatparketti?

Laminaadi puhastamiseks on mugav kasutada vaid veega niisutatud mikrokiust moppi või väheniisket ja niisket põrandalappi koos põrandakuivatajaga. Koristusainete kasutamisest jääb laminaadile väga kergesti kiht. Kui soovite siiski ainet kasutada, olge selle doseerimisel äärmiselt tähelepanelik.

Laminaati kahjustab liigne vesi. Vesi võib valguda lillepotist, aga ka liiga märja lapiga tehtud koristusest põrandale jäänud vesi võib viia parketilippide servade ülespundumiseni.

Kui põrand on väga must, siis tehke märjemaks vaid need kohad, kus on rohkem mustust või siis vajadusel kogu põrand. Oluline on märja meetodi järel põrand kuivatada! Kuivatamiseks on sobiv kasutada põrandakuivatajat, mikrokiust lappi või moppi. Kui pesete põrandat, siis vesi lahustab mustuse lahti, aga vee aurudes jäävad pinnale vees olnud mustuseosakesed, vees olnud kaltsiumi (Ca) ja magneesiumi (Mg) osakesed. Põrandal näeme seda hallika kihina, millele jäävad jalaga tõmmates jäljed.

Põrandakuivatajat, millega saab vett kuivatada, pühkida ja koos lapiga pindu puhastada, tavapoodides ei müüda. Selle soetamiseks tasub läbi astuda mõnest professionaalseid koristustarvikuid müüvast ettevõttest.

Tagasi üles