E, 5.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Organ, mis on sama oluline kui süda

Eleen Laasner
, reporter
Organ, mis on sama oluline kui süda
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Maks on eluks vajalik organ.
Maks on eluks vajalik organ. Foto: Sebastian Kaulitzki/PhanterMedia/Scanpix

Farmatseudi Merilin Israeli sõnul teavad inimesed, et ilma südameta ei ole võimalik elada, kuid vähem teadvustatakse, et sama kehtib ka maksa kohta.

Võib tulla üllatusena, et maks täidab organismis üle 500 elutähtsa funktsiooni ja ekslikult kiputakse alahindama ka maksa suurust. «Maks on inimese suurim siseorgan ja jääb kõikidest inimorganitest suuruselt alla vaid nahale. Täiskasvanud inimese maks kaalub umbes 1-1,5 kilogrammi ja kui püüda luua võrdlusi, on see umbes sama suur kui jalgpall,» rääkis Israel.

Eestimaalaste maksa teadlikkust käsitlenud Norstati uuring näitas, et ehkki küsitletud teadsid suhteliselt hästi, et maks asub paremal pool rindkere all (68 protsenti), oskas maksa suurust õigesti hinnata vaid kolmandik vastanutest. Valdav enamik alahindab maksa suurust, seejuures pisut üle poole peab maksa sama suureks kui tennisepall ja kümnendik umbes sama suureks kui golfipall.

Israeli sõnul võib maksa pidada meie organismi kaitsekilbiks ja keemialaboriks, mis kaitseb organismi kahjulike ainete ning keskkonnamõjude eest. «Maksa kanda on üle 500 funktsiooni, millest kõige tähtsamad on ainevahetuses osalemine, vere puhastamine ja verekoguse reguleerimine, ohtlike bakterite hävitamine ning kasulike vitamiinide, nagu D-, K-, PP- ja B-grupi vitamiinide kogumine. Lisaks toodab maks A-vitamiini, mis on eelkõige oluline nägemisprotsessideks, antioksüdantseks regulatsiooniks ning organismi viljakusvõime tagamiseks,» selgitas ta.

Värske maksauuring näitas, et eestimaalaste seas on tuntuim maksa funktsioon organismi sattunud mürkainete kahjutuks tegemine ja vere puhastamine, mida teadis ühtekokku 88 protsenti küsitletutest. 42 protsenti oli teadlik, et maks osaleb ainevahetuses, kuid ekslikult arvas pea kümnendik küsitletutest, et maks toodab insuliini ning uriini (5 protsenti), mis siiski maksa funktsioonide alla ei kuulu.

Maks tahab ka tähelepanu

«Kuigi maks ei ole nii romantiline nagu süda, ei tohiks see saada vähem tähelepanu ja hoolt. Maks on väga eriline organ, kuid selle olemasolu ja tähtsus kipuvad sageli ununema. Kutsun kõiki üles mõtlema ja hoolima oma maksast samamoodi nagu südamest,» sõnas Israel.

Tema sõnul saavad inimesed oma maksa tervise heaks väga palju ise ära teha – lihtsad võtted on hoiduda alkoholist või piirata selle tarbimist, ei tohiks liialdada suure rasvasisaldusega toiduga ning tuleks jälgida, et toidusedelis oleks rohkelt köögivilju. Kindlasti ei tohiks peljata ka apteekri või perearstiga nõu pidamist.

Märksõnad
Tagasi üles