Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Eeskujuks teistele: kaks pensionäri, kes lõid oma ettevõtted

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Üks oma firma loojatest otsustas teha pesumaja. | FOTO: Sille Annuk

65aastane Võrus pesumajateenust pakkuva ettevõtte asutaja ja juht Külli Palts lõi pesumaja konkreetsest vajadusest lähtudes. Nimelt kadus naise eelmine töökoht ära, kuid sissetulekut oli tarvis.

Nad teevad töötubasid, kus saab meisterdada puidust, kangast ja muudest kunstimaterjalidest esemeid. Pauli suveniir Viimane Õlekõrs jäi 2015. aastal Saaremaa suveniiri konkursil jagama 1.–2. kohta.

Paul Tohv sai ettevõtjaks juhuslikult. Ta oli varem tavaline kooliõpetaja, aga kui sõber ütles, et äkki teeks ka pärast tunde midagi, jäi ta mõttesse. Tasapisi, justkui iseenesest hakkasid sündima puidust tarbeesemed, näiteks riidevarnad ja potikaaned. «Hakkasin neid sõpradele kinkima ja vaikselt tekkis seltskond, kes soovis, et ma neilegi taolisi asju nikerdaksin. Sealt koorus välja mõte, et neid võiks ka müüma hakata,» meenutas Tohv.

Alguses oli pelgus ja hirm, et kas isetehtud asjad on ikka piisavalt head, aga kui need mööblipoes müüki läksid ja kiitvat tagasisidet said, siis tuli ka enesekindlus ja julgus.

Äri läks hästi, aga kui tervis hakkas halvemaks minema, siis lõpetas Paul selle ära. Võttis elu mõned aastad kohe väga rahulikult ja alles teist aastat on ta taas kord aktiivsemalt tegutsema hakanud. «Kui ma Saaremaa suveniiri konkursil esimest ja teist kohta jagama jäin, siis mul veel mittetulundusühingut polnud. Saaremaa arenduskeskuse konsultant soovitas mul see ära teha ning nende abiga see MTÜ ka tehtud sai,» ütles mees, kelle sõnul oli konsultandist palju tuge ja abi.

Paulile inimestega suhtlemine meeldib ja tänu sellele ongi ettevõtlus talle meeltmööda. Isegi välismaal on ta käinud. Ka Eestimaa üritustel on olnud vaja võõramaalastega suhelda. Kuigi keeled mehel väga ladusalt suus pole, siis tänu julgusele saavad asjad aetud. «Suhtlemist ma ei karda. Pigem kardan, kas paberimajandus korda saab ja et ma midagi ära ei unusta!»

Talle meeldib, et julges endale tunnustust ja tuntust saada. «Tahaksin, et märgataks mu kaupa ja ka mind. Mingil perioodil panin palju rõhku sellele, et kaup oleks põnev ja eristuks konkurentide omast, enda tuntusele ei pööranud ma nii palju tähelepanu,» rääkis ta.

FIEna oli tema eesmärk ka tulu teenida, kuid MTÜ seda ette ei näe. Rahalise sissetuleku asemel annab töö hoopis energiat, elujõudu ja -rõõmu. «Ka tervisele mõjub see hästi, sest mu enesetunne läheb alati paremaks, kui olen töötoas teisi juhedanud,» ütles mees, kelle põhitöö ja -sissetulek tuleb kooliõpetaja ametist.

Mitmekülgsetele kogemustele tuginedes ütles Tohv, et elus tuleb teha asju, mis on südamelähedased. «Soovitan mõne hobiga tegelema hakata. Mine tea, ehk kasvab sellest midagi suuremat,» pakkus ta. «Hobi laieneb, oskused paranevad. Iga asja jaoks on kuskil keegi, kellele su toode meeldib. Peljata ei tasu, proovima peab. Alati leiab ka koha ja viisi, kuidas oma kaupa müüa, sest ei pea ju ise müüma, palju on ka vahendajaid,» jagas mees nõu.

Kõigepealt tasub proovida sõprade peal, seejärel tekib julgus laiemale ringile minna. «Ma mõtlesin ka alguses, et kes mu asju tahab, keegi ei taha, aga lõpuks oli tellimusi rohkem, kui teha jõudsin,» meenutas Tohv oma FIE aega.

Eakamana ettevõtlust alustades ongi tähtis nüansid hoolikalt läbi mõelda, nii lähedaste kui ka spetsialistidega aru pidada ja analüüsida, mil moel sinu teenus või toode võiks sissetulekut tuua. Julguse, enesekindluse ja pealehakkamise korral on kõik võimalik!

10 pensionäride levinumat äriideed

  • Remondi- ja hooldustööd
  • Muruniitmine
  • Küttesüsteemide ehitus
  • Koolitusteenus
  • Vanurite hooldusteenus
  • Käsitöö
  • Toitlustus/catering
  • Majutus
  • Giid/reisisaatja
  • Pesumajateenus

Allikas: Maakondlikud arenduskeskused

Tagasi üles