Kui tunnete, et mõne toiduaine vähendamise tõttu jääb päeva jooksul saadud toidukogus väikseks, siis asendage senine saiake, kiirtoit või võileib juur- või puuviljaga. Kaalulangetaja menüüs peaks olema palju rohelist – iga päev peotäis salatit! Näiteks lehtsalat kanaga on maitsev ja tervislik õhtusöök. Past soovitab poes avatud silmadega ringi käia, võtta selleks aega, vaadata, mis seal on uut, ja rikastada oma toidulauda. Kui midagi menüüs liigselt vähendada, võib tekkida mineraalainete või vitamiinide vähesus, mis annab ennast tunda erinevate isusööstude tekkes, näiteks tekib isu magusa, soolase või liha järele.
Tervislik on kehakaal, kui kehamassiendeks (KMI) on 18–25. KMI arvutatakse nii: kehakaal jagada pikkuse ruut (meetrites). Indeks 25–30 näitab ülekaalu, suuremad numbrid juba rasvumist.
Vööümbermõõt on ka tähtis: tervislik on see naistel alla 88, meestel alla 94 sentimeetri. Suur vööümbermõõt on eelkõige südamehaiguste riskitegur.
Mõni jälgib küll rangelt oma menüüd ja teeb trenni, aga ikka tõdeb, et mõnest keha piirkonnast ei taha rasv kuidagi kaduda. „Enamasti on nii, et kuhu rasv kõige esimesena koguneb, sealt ta viimasena ka läheb,“ selgitab Past. „Tugevareielised saavad kaalu langetades peenikese piha, aga reied jäävad ikka suuremaks. Õunakujulistel lähevad jalad järjest peenemaks, aga kõhust on kõige raskem lahti saada.“
Toidulisanditest, mis apteekides kaalulangetamiseks saadaval, arvab dr Past, et kui raha palju ja usk neisse olemas, siis nad aitavad. Kui ei usu, siis ei aita. Neid võib tarvitada, aga imet oodata neist ka ei maksa. Näiteks kroomile on omistatud omadus, et võtab ära magusaisu. Mõned kinnitavad seda, teised mitte. Kui organismis on kroomipuudus, siis aitab, kui pole, siis ei.
Kui toit on hästi tasakaalus, siis pole vitamiine vaja juurde võtta ka kaalu langetades. Kui toit pole tasakaalus või on liiga üksluine, siis võib polüvitamiine juurde võtta.
Iga päev ei pea liha sööma, selle võib asendada kohupiima või sojaga, kus on vähe kaloreid ja palju valku. Ei tohi ära unustada ka taimseid valke – herneid, ube, läätsi.