Meestekuul oodatakse mehi tasuta tervisekontrolli

FOTO: Urmas Luik

Novembri esimesel nädalal on mehed oodatud tegema tasuta PSA analüüsi, mis võimaldab avastada eesnäärmevähi riski juba varakult.

Igal aastal diagnoositakse Eestis rohkem kui 1000 uut eesnäärmevähi juhtu. Eesnäärmevähk on üks sagedasemaid meestel esinevaid vähkkasvajaid, millesse haigestumus vanusega kasvab.

Veeniverepõhist PSA analüüsi on oodatud tasuta tegema kõik üle 40aastased mehed 2.–6. novembrini synlabi meditsiinilaborites ja verevõtupunktides alljärgnevatel lahtiolekuaegadel:

Tallinnas Väike-Paala 1, II korrus, kell 7.30–15.

Tartus Teguri 37b, kell 8–12  ja Gildi 8, III korrus, kell 8-16.

Pärnus, Seedri 6 (Tervis SPA), kell 9-12, Suur-Sepa 14, kabinet 210 kella 8-12.

Narvas Tallinna mnt 19c (Hariduse 5), kabinet 14, kell 7.30–11.30

Jõhvis Jaama 34, kabinet 16, kell 8–12.

 Viljandis Turu 8/10, kabinet 216, kell 8–12. 

 Võrus Jüri 19a, kabinet 412, kell 8.–14.30 

Elvas Supelranna 21, kell 8–12.

Põltsamaal Lossi 49, E,T,N ja R 8–11.

PSA analüüsi andmiseks ei pea olema söömata-joomata. Verevõtuks ei pea eelnevalt registreerima. Tulemused saavad mehed soovitud viisil kas krüpteeritult e-mailiga (vajalik ID-kaardi olemasolu) või kohapeale järele tulles ühe nädala jooksul pärast analüüsi andmist.

Oma analüüsi tulemused saavad mehed koos meeste- ja laboriarstide poolt koostatud kirjaliku selgitusega.

„PSA on informatiivseim ja kliinilises meditsiinis enim kasutatav analüüs eesnäärmehaiguste diagnoosi püstitamiseks,“ selgitas Medita meestearst dr Kristo Ausmees. Oluline on tema sõnul aga rõhutada, et PSA taseme tõus veres ei tähenda alati eesnäärmevähki. Lisaks eesnäärmekasvajale võib kõrgenenud PSA tase olla seotud ka eesnäärme healoomuliste muutustega, samuti mõjutavad PSA taset hiljutine seemnepurse, varasem eesnäärme palpatsioon ja -biopsia.

Kõrgenenud PSA taseme korral on soovitatav mehel teha uroloogi või meestearsti juures lisauuringud.

Haigestumise tõenäosus on suurem meestel, kelle lähisugulastel on see kasvaja diagnoositud. Kahjuks haiguse varases arengujärgus vähispetsiifilised kaebused puuduvad, kuid eesnäärmevähi kõrgenenud riski õigeaegse avastamise üks võimalus on eesnääret kontrollida vereanalüüsi abil, määrates prostataspetsiifilise antigeeni ehk PSA sisaldust veres. 

„Tasuta PSA analüüsi nädala eesmärk on pöörata tähelepanu meeste tervisele ja vajadusele seda regulaarselt kontrollida. PSA on üks näitaja, mida mees regulaarselt jälgida võiks,“ selgitsb synlab Eesti kliiniline juht dr Kaido Beljaev. Tema sõnul on omal initsiatiivil mehel laboris võimalik kontrollida mitmeid teisigi tervisenäitajaid, tuvastada näiteks suhkruhaiguse esinemist, aneemia olemasolu, hinnata südame-veresoonkonnahaiguste riski, analüüsida raua ja D-vitamiini varude taset organismis, kindlaks teha erinevate nakkushaiguste esinemist või puudumist.

    Tagasi üles