E, 5.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Vanemaealisi inimesi kimbutab üha enam osteoporoos

60+
Vanemaealisi inimesi kimbutab üha enam osteoporoos
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Osteoporoos ei põhjusta enamasti kaebusi, kuid kõige ohtlikumateks tüsistusteks on luumurrud.
Osteoporoos ei põhjusta enamasti kaebusi, kuid kõige ohtlikumateks tüsistusteks on luumurrud. Foto: SCANPIX

Hinnanguliselt on Eestis kolmandikul üle 60aastastest naistest ja pooltel üle 70aastastest naistest osteoporoos. Ohustatud on ka mehed, kes puutuvad iga päev kokku mikrovibratsiooniga, näiteks meremehed, rongijuhid, trammijuhid.

„Peamised põhjused, miks inimene võib osteoporoosi haigestuda ja mida ta ise ei saa muuta on vanus, naissugu, menopaus, pärilikkus ja ka eelnevad luumurrud,“ selgitas Qvalitas Arstikeskuse peaarst Toomas Põld.

Täna, 20. oktoobril on ülemaailmne osteoporoosi päev. Osteoporoos on ainevahetuslik haigus mida diagnoositakse järjest rohkematel inimestel.

Et keskmine eluiga kasvab kogu maailmas, siis on oodata ka haprusmurdude arvu kasvu. Kui veel 1990. aastal registreeriti maailmas 1,66 miljonit reieluukaela murdu, siis aastaks 2050 prognoositakse selle arvu kasvamist 6,26 miljonini aastas.

Osteoporoos ei põhjusta enamasti kaebusi, kuid selle kõige ohtlikumaks tüsistusteks on luumurrud, nende sagedus suureneb vanusega. Kõige sagedasemad on reieluukaela-, randme- ja selgroolülide murrud. Reieluukaelamurrud põhjustavad kõrget suremust (15–30 protsenti esimese aasta jooksul) ning vähendavad inimese toimetulekuvõimet. Lülimurdude tagajärjeks on kehapikkuse lühenemine, seljavalud ning selja deformatsioonid, näiteks küüru teke.

Osteoporoos on haigus, mida on võimalik ennetada ja ravida. Paljud murrud on välditavad, kui õigel ajal osteoporoosi ravida ja muuta oma elustiili. „Lisaks vanusele, naissoole, menopausile, pärilikkusele ja eelnevatele luumurdudele võivad osteoporoosi tekkele kaasa aidata paljud haigused, näiteks reumatoidartriit, endokriinhaigused ja süsteemsed side-koehaigused. Kuid olulist rolli haigestumisel mängib ka inimese elustiil, ebatervislik toitumine, suitsetamine ja liigne alkoholi tarbimine,“ kommenteeris Qvalitas Arstikeskuse peaarst Toomas Põld.

Dr Toomas Põld soovitab kõigil üle 65aastastel naistel ja üle 75aastastel meestel pöörduda oma perearsti poole ja vähemalt korra elus mõõta oma luutihedust ning arutada arstiga osteoporoosi ennetuse ja ravi vajadust.

Kuigi mehed haigestuvad osteoporoosi harva, on täheldatud, et rohkem on ohustatud need mehed, kes puutuvad iga päev kokku mikrovibratsiooniga, näiteks meremehed, rongijuhid, trammijuhid.

Märksõnad
Tagasi üles