Põhja-Eesti Regionaalhaigla Verekeskus kutsub tallinlasi verd loovutama

60+
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Doonoritelk
Doonoritelk Foto: Marianne Loorents / Virumaa Teataja

Põhja-Eesti Regionaalhaigla (PERH) Verekeskus kutsub tallinlasi esmaspäeval ja teisipäeval Vabaduse väljakule doonoritelkidesse verd loovutama.

Esmaspäeval, 13. juulil ootab verekeskus rõõmsavärvilistesse kollastesse veretelkidesse häid inimesi kella 12–18 ja teisipäeval, 14. juulil kella 11–17.

„Regionaalhaigla doonoritelkide tuur on pärast Haapsalut, Rakveret ja Keilat jõudmas pealinna Tallinna südamesse Vabaduse väljakule, kuhu ootame kõiki pealinlasi head tegema,“ ütles PERHi Verekeskuse arendusjuht ning doonoritelkide ellukutsuja Ülo Lomp.

PERHi Verekeskuse, Tartu Ülikooli Kliinikumi Verekeskuse ja Pärnu Haigla Veretalituse doonoritelkides loovutas möödunud suvel verd ligi 3000 doonorit, kes annetasid kokku 1300 liitrit verd. Doonorite hulka lisandus 590 esmast vereloovutajat. Tallinna doonoritelkide neljal päeval loovutas verd 310 inimest, kellest esmaseid doonoreid oli kolmandik ehk 92 ja kokku koguti 140 liitrit verd.

„Verekeskus loosib annetajate vahel välja erinevaid kingitusi, vereloovutajaid ja lapsi lõbustab pelikan Dona. Kõik terved ja abivalmis Tallinna ja tema lähikonna inimesed on väga oodatud,“ lisas Ülo Lomp.

Doonoriks sobib terve, puhanud ja söönud ning vähemalt 50 kg kaaluv inimene vanuses 18–60 eluaastat, kes on Eesti Vabariigi kodanik või elanud Eestis elamisloa alusel üle ühe aasta.

Verekeskus julgustab doonoreid verd loovutama regulaarselt, kolm-neli korda aastas. Minimaalne kahe vereloovutamise vaheline aeg peab olema 60 päeva, naistel soovituslikult 90 päeva.

Iga vereloovutus aitab vähemalt kolme patsienti. Kõige sagedamini vajavad doonorverd vähihaiged, sünnitajad ja imikud ning raskete operatsioonide patsiendid, aga ka aneemia, verejooksu, raske trauma ja mitmete teiste haiguste põdejad. Eesti haiglates tehakse vereülekanne ligi 20 000 patsiendile aastas.

Juhtlausega „Ka doonor on riigikaitsja” tuuritavad doonoritelgid mööda Eestit juba üheksandat suve. „Doonorlust võib vaadata kui panust riigikaitsesse. Inimesed vajavad kaitset iga päev ning heateona verd loovutanud doonorite toetusel saame abivajajaid aidata,“ lisas Regionaalhaigla Verekeskuse doonorluse arendusjuht Ülo Lomp.

Maist septembri keskpaigani toimuva tuuri ajal peatutakse üheksas linnas: Tallinnas, Keilas, Raplas, Paides, Haapsalus, Rakveres, Pärnus, Tartus ning Viljandis. Tallinnas Vabaduse väljakul on telgid kokku neljal päeval: 13. ja 14. juulil ning 17. ja 18. augustil.

Verekeskus on sel aastal loonud doonoritelkidele ka eraldi eesti- ja venekeelse kampaanialehe www.doonoritelgid.ee, kust leiab igakülgset informatsiooni doonoritelkidega seonduvalt.

Doonoritelkide projekt saab teoks tänu koostööle päästeameti, kaitseväe, sotsiaalministeeriumi, kaitseministeeriumi, politsei- ja piirivalveameti, maa- ja linnavalitsuste, maanteeameti, kaitseväe värbamiskeskuse, Kaitseväe Ühendatud Õppeasutuste, Kaitseliidu ja Eesti Punase Ristiga. Doonoritelke toetavad väga paljud Eesti asutused, kõigi doonoritelkides verd loovutanud inimeste vahel loosib reisikorraldaja Goadventure välja oktoobris toimuva nädalase puhkusereisi kahele Türki.

Tagasi üles