Kui ravikindlustuskaarti pole, võib haigestumine Euroopas reisimise ajal kulukaks minna

60+
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Ravikindlustuskaart.
Ravikindlustuskaart. Foto: Peeter Langovits / Postimees

Euroopa ravikindlustuskaardi puudumise tõttu tuli enam kui 400 inimesel möödunud aastal Euroopa Liidus reisides ja sel ajal haigestudes oma raviarve ise kinni maksta.

Ravikindlustuskaardi olemasolul oleks Haigekassa saanud tasumise kohustuse üle võtta.

„Möödunud aastal esitas Haigekassale raviarvete tagasimakse taotluse rohkem kui 400 inimest, kel oli Euroopa Liidus reisimisel arstiabi vaja, kuid neil ei olnud Euroopa ravikindlustuskaarti ja seetõttu tuli neil selle eest välisriigis ise tasuda,“ teatas Eesti Haigekassa avalike suhete juht Katrin Romanenkov.

„Sellisel puhul on koju naastes küll võimalik Haigekassale tagasimaksetaotlus esitada, kuid ootamatult suured väljaminekud võivad  puhkusereisi ära rikkuda.“

Kokku maksis Haigekassa avalduste alusel tagasi 46 000 eurot. Veerand taotluse esitanud inimestest vajasid arstiabi Soomes.

Ravi võib välisriigis väga kulukaks osutuda. Seetõttu on oluline, et te võtaksite reisile kaasa Euroopa ravikindlustuskaardi, mis säästab liigsetest kuludest ning ebameeldivast asjaajamisest. Ravikindlustuskaardi esitamisel saavad Eesti Haigekassas kindlustatud inimesed ajutiselt teises liikmesriigis viibimise ajal arstiabi selles riigis elavate kindlustatud inimestega võrdsetel tingimustel.

Vaja minevaks arstiabiks loetakse teises liikmesriigis viibimise ajal ootamatult tekkinud terviserikke ravi. See võib olla näiteks kõrge palavik, kõhuvalu, infarkt, õnnetuse tagajärjel tekkinud vigastus, näiteks luumurd.

Euroopa ravikindlustuskaart annab õiguse vaja minevale arstiabile Euroopa Liidus ning lisaks ka Liechtensteinis, Norras, Islandil ja Šveitsis. Vajaminev arstiabi ei ole tasuta, patsiendi omavastutustasud, näiteks visiiditasu, voodipäevatasu jne, tuleb asukohamaa hinnas inimesel endal maksta.

Euroopa ravikindlustuskaarti aktsepteeritakse ainult riiklikku süsteemi kuuluvates raviasutustes. Üldjuhul tasub eraraviasutustes tekkinud kulutuste, omavastutustasude ja riikidevahelise transpordi eest reisikindlustus ja seetõttu soovitab Haigekassa alati enne reisile asumist ka erakindlustus vormistada.

Pea meeles

Euroopa ravikindlustuskaarti on portaalist www.eesti.ee interneti teel lihtne tellida. Kaardi taotlemine kodusele aadressile on tasuta.

Euroopa ravikindlustuskaarti ei tohi kasutada, kui ravikindlustus on lõppenud. Ravikindlustus ei võrdu kodakondsusega. Kui ravikindlustus ei kehti, kuid kaarti siiski kasutatakse, on Haigekassal tulenevalt ravikindlustuse seadusest ja võlaõigusseadusest õigus tekitatud kahju hüvitamine patsiendilt välja nõuda.

Euroopa ravikindlustuskaart kehtib 3 aastat ja seda saab kasutada vaid koos isikut tõendava dokumendiga.

Kui reisite väljapoole Euroopa Liitu, on soovitatav teha reisikindlustus.

Haigekassa katab välisriigis saadud raviteenuste meditsiinilised kulud. Patsiendi enda kanda jäävad visiidi- ja omaosalustasud, sõidukulud jms.

Välisriigist helistades on haigekassa infonumber +372 669 6630.

Infot ravivõimaluste kohta välismaal ning taotlusvormid leiate aadressil www.haigekassa.ee Haigekassa kodulehelt.

Välismaal viibides saab ööpäevaringselt küsida meditsiinilist nõu helistades perearsti nõuandeliinile ja valides numbri +372 634 66 30.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles