P, 27.11.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Tartu Ülikooli Kliinikumi kirurgid siirdasid samal ajal nii kõhunäärme kui neeru

60+
Tartu Ülikooli Kliinikumi kirurgid siirdasid samal ajal nii kõhunäärme kui neeru
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Tartu Ülikooli Kliinikum.
Tartu Ülikooli Kliinikum. Foto: Kristjan Teedema / Postimees

Märtsikuu lõpus tegid Tartu Ülikooli Kliinikumi arstid esmakordselt Eestis 46aastasele mehele kõhunäärme ehk pankrease ja neeru samaaegse siirdamise operatsiooni.

Patsient on aastaid põdenud I tüüpi diabeeti ehk suhkruhaigust ning selle tõttu tekkinud raske neerukahjustuse tõttu vajas ta neerusiirdamist. Pankrease siirdamise eesmärk oli diabeedi ravi. Mees oli organsiirdamise ootelehel alates 2014. aasta oktoobrikuust.

Operatsioonimeeskonda juhtis dr Marko Murruste. Dr Murruste sõnul on patsiendi esmane operatsioonijärgne periood kulgenud rahuldavalt.

Aktiivsed ettevalmistused kõhunäärme siirdamiseks algasid kliinikumis kolm aastat tagasi. Alates sellest ajast on kirurgide meeskond osalenud koolitustel erinevates Euroopa kirurgiakeskustes.

Praegu on arstide vaateväljas veel üks suhkruhaigusest tingitud neerukahjustusega patsient, kelle puhul kaalutakse kõhunäärme ja neeru siirdamise ootelehele võtmist. Dr Murruste sõnul vajab Eesti suuruses riigis pankrease siirdamist hinnanguliselt 5–10 patsienti aastas.

Kliinikumi ülemarst Margus Ulst tunnustab kirurgide tööd: „Tuleb südamest kiita operatsioonimeeskonda ja dr Murrustet, kes põhjalikult ja pühendunult uurisid maailmakogemust Eestis uudse ravimeetodi juurutamiseks. Tartu arstide raviarsenali on sellega lisandunud veel üks tehnika raskete haiguste ravimiseks“.

Märksõnad
Tagasi üles