Kuid ka maakodude alles hoidmine muutub järjest raskemaks. Mõni aasta tagasi leidsin aastatuhandevahetusel suletud Saaremaa Vätta algkooli ümbruses ringi kõndides ühest taluõuest naise, kes kurtis, et tal ei õnnestu enam isakodus käia. Bussigraafik oli kulude kokkuhoiu mõttes pandud paika nii, et nädalavahetuseks koju ja sealt töönädala alguseks Kuressarde ei pääsenud. Aga koduõued, kus enam inimese jalg ei astu, hõivavad metsloomad, täheldas see linnas õpetajaametit pidav naine. Ja see pole kaugeltki selle ühe naise ja ühe küla mure.
Jah, linnastumine on paratamatu siis, kui inimestele tehakse maal elamine ja seal käimine võimatuks. Kui maalt kaovad mitte ainult koolid, apteegid, pangaautomaadid, sidejaoskonnad, perearst, vaid ka kauplused ja bussiühendus.
Järjest rohkem on hakanud kostma hääli, et tänapäeval saavad maal elada ainult jõukad inimesed, need, kes suudavad osta ka maasturi, sest tavalise sõiduautoga enam igasse külasse ei pääse. Aga rikkadki peavad mingil moel maale jõudma. Kui kohe pärast Tallinna linna algaks võsa, ei pääseks nad sinna ka oma maasturiga.
Riik peab hoidma maapiirkondades alles mingisugustki infrastruktuuri ehk moodsa sõnaga taristut ja seda hoolimata sellest, kui palju inimesi maal elab. Juhul, kui ei kavatseta maainimesi just sunniviisil linnadesse ümber asustada. Aga linnadeski on vaja neil elamuid ja töökohti. Ja alati on inimesi, kes ei kohane linnas iialgi (kuigi, keda see huvitab?).
Ma loodan siiski, et maaelu lähimail aastakümneil veel päriselt ei hääbu. Seni, kuni jätkub memmesid ja taatisid, kes ei raatsi oma kodust isegi vanadekodusse minna. Ja kuni jätkub eestlasi, kes linnades elades hoiavad alles ka oma maakodud.
Milline on aga Eesti maaelu näiteks viiekümne aasta pärast? Kas siis on maal vaid loetud arv suurtalunikke (süüa tahame ju kõik!), mõned turismitalud ja üksikud maaelu friigid. Või ongi poole sajandi pärast Eestimaa väljaspool suuremaid linnu ja keskusi kaetud ühtlaselt võsaga ning eestlased käivad puhkamas vaid välismaal?