R, 27.01.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Haigekassa ootab naisi tasuta emakakaela sõeluuringule

60+
Haigekassa ootab naisi tasuta emakakaela sõeluuringule
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Foto: Elmo Riig / Sakala

26.–31. jaanuarini kestva emakakaelavähi ennetamise nädalal juhivad Vähiliit ja Haigekassa naiste, meditsiinitöötajate ja avalikkuse tähelepanu emakakaelavähi ennetamise ning varase avastamise tähtsusele.

Sellel aastal saadab Haigekassa nimelised kutsed emakakaelavähi sõeluuringule 1960ndal, 1965ndal, 1970ndal, 1975ndal, 1980ndal ja 1985ndal aastal sündinud ravikindlustatud naistele. Uuring on ravikindlustatud naistele tasuta ning kõik kutse saanud naised on oodatud sõeluuringus osalema.

Uuringul osalemiseks ei pea kutse saamist ära ootama, sest uuringule võib registreeruda juba täna. Selleks tuleb helistada teile sobivasse tervishoiuasutusse, kus kontrollitakse sünniaastat ja ravikindlustuse kehtivust. Uuringule minnes tuleb kaasa võtta isikut tõendav dokument, kehtiva ravikindlustuse korral on uuring tasuta.

Igal aastal saab Eestis ligikaudu 160–195 naist emakakaelavähi diagnoosi. Haigestumuse kõrgpunkt langeb 40.–50. eluaastatesse, kuid haigus tabab üha nooremaid naisi.

Emakakaelavähki haigestumuse ja suremuse näitajad on Eestis võrreldes teiste Euroopa riikidega kõrged, oleme esimese seitsme seas. Eestis haigestub sellesse naisi 3,5 korda rohkem kui Euroopas keskmiselt ja selle tagajärjel sureb viis korda rohkem naisi kui Soomes.

Emakakaelavähi eelne seisund võib kesta 10 kuni 15 aastat, kuid on ka kiiresti arenevaid vorme. Haigestumust ja suremust on võimalik vähendada vähieelsete seisundite avastamisega sõeluuringul ja HPVvastase vaktsineerimisega. Õigeaegselt avastatuna on see haigus kergesti diagnoositav ja ravitav.

Emakakaelavähi peamiseks riskiteguriks peetakse inimese papilloomiviirust (HPV), mis levib sugulisel teel. Emakakaelavähk on algul tunnusteta, seepärast tuleks naistel käia tegemas PAP-testi 2–3 aastase vahega.

Naistearstid soovitavad emakakaelavähi ennetamiseks ja varaseks avastamiseks:

• regulaarset kontrolli naistearsti (perearsti) juures

• emakakaelavähi sõeluuringul osalemist (vajalik ka juhul, kui naine on HPV vastu vaktsineeritud)

• HPV kui peamise emakakaelavähi riskiteguri vastane vaktsineerimist enne suguelu algust (selle eest tasub inimene ise täies ulatuses)

• sugulisel teel levivatest haigustest hoidumist (näit klamüüdia)

• paljude seksuaalpartnerite vältimist ja mittesuitsetamist

Perearsti roll emakakaelavähi ennetuses on suur, sest suhe patsiendiga on isiklik ja lähedane. Perearstil on võimalus mõjutada oma nimistu patsientide terviseteadlikkust ja käitumist alates varasest lapsepõlvest.

Kõik perearstid saavad 2015. aasta veebruarikuus info, kes nende nimistu naistest sel aastal uuringule kutsutakse. Perearst saab naisi ka täiendavalt teavitada uuringul osalemise vajalikkusest, samuti vaadata, millisele aadressile on kutse saadetud. Kui naine on kutsutavate nimekirjas, ent ei ole aadressimuutuse tõttu või muul põhjusel kutset kätte saanud, saab ta helistada ja ennast uuringule registreerida sõeluuringuid teostavas raviasutuses ning uuringule tulles on aluseks isikut tõendav dokument.

Sõeluuringute kohta on võimalik infot küsida oma perearstilt või vaadata täiendavat infot Haigekassa kodulehelt: www.haigekassa.ee/ennetus ja Haigekassa infotelefonilt 16363 ning Eesti Vähiliidu koduleheküljelt www.cancer.ee

Märksõnad
Tagasi üles