Milline oli sõja aja lapse lapsepõlv?

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Lapsed Teise maailmasõja ajal. 1940. aastad.
Lapsed Teise maailmasõja ajal. 1940. aastad. Foto: Eesti Ajaloomuuseum

Eesti Ajaloomuuseum kutsub inimesi appi koguma mitmesuguseid esemeid ja fotosid Teise maailmasõja ajal elanud laste elust, et aidata kaasa samateemalise näituse sünnile. Kogumisaktsioon kestab selle aasta veebruari lõpuni.

Tänavu möödub 70 aastat Teise maailmasõja lõpust. Suur sõda on jätnud jälje enamikesse Eesti peredesse. Praegune vanem põlvkond on läbi elanud õhuhäireid, näinud ja kuulnud pommitamist, kaotanud kodu ja lähedasi. Neist paljud on sõja aja lapsed. Sõda sekkus nende mängudesse, kooliskäimisesse, kõikidesse igapäevastesse tegevustesse ja harjumustesse.

Eesti Ajaloomuuseum ja Tartu Mänguasjamuuseum valmistavad ette näitust, mis võimaldaks ka tänapäeva lastel ja noortel heita pilku sõja ajal elanud laste maailma. Milline oli laste igapäevaelu Teise maailmasõja ajal? Millised olid laste hirmud, rõõmud ning mured? Milliseid mänge sõja ajal mängiti? Kuidas kõht täis või riided selga saadi? Milline oli sõja aja lapse lapsepõlv?

Ajaloomuuseumi näituste ja ürituste juhi Ehti Järve sõnul on muuseumide kogudesse jõudnud küllaltki vähe sõjaaegseid lastega seotud asju. „Kui teil või teie vanematel-, vanavanematel on veel säilinud 1940. aastate esimesest poolest pärinevaid laste esemeid - rõivaid, jalatseid, mänguasju, koolitarbeid, fotosid jmt, kuid ka toonaseid toidunõusid, lastega seotud mööbliesemeid ja muid tarbeesemeid, oleme väga tänulikud, kui olete nõus need muuseumile annetama või näitusele laenama,“ esitab ta palve.

Palume materjali jagamise, eseme toomise, laenutamise või annetamisega seotud küsimustes ühendust võtta Eesti Ajaloomuuseumi näituste juhi Ehti Järvega kas e-posti teel ehti.jarv(at)ajaloomuuseum.ee või telefonitsi 6968 607. Esemeid saab viia ka Eesti Ajaloomuuseumi, mis asub Tallinnas aadressil Pirita tee 56 ja mida paljud teavad Maarjamäe lossina.

Ajaloomuuseum palub esemetele lisada juurde märgusõna „Lapsed Teises maailmasõjas“ ja oma kontaktandmed. Kõigi kogumisaktsioonis osalejate vahel läheb loosi ajakirja 60+ viis aastatellimust. Kõigile kogumisaktsioonis osalenutele korraldab muuseumtänuürituse näitusel lastest Teises maailmasõjas, mis avatakse Suurgildi hoones tänavu mais.

Tagasi üles