Terendav pensionipõlv, silmahädad ja mehelik väärikus

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: 60+
Copy
Ajakirja 60+ 2015. aasta jaanuarikuu number.
Ajakirja 60+ 2015. aasta jaanuarikuu number. Foto: Repro

Kui esimest korda tööle läksime, muretsesime, kuidas seal küll toime tulla, kas oleme uutele kolleegidele meeltmööda, kas meid võetakse kollektiivi vastu ja millist rolli me seal mängima hakkame. End pensionile seades on aeg teha järgmine tähtis samm oma elus: tuleb õppida elama täisväärtuslikku elu, ilma et äratuskell meid igal hommikul tööleminekuks üles ajab. Me ei aima, et töörutiinita elama õppimine võib olla suur katsumus. 60+ värske number kirjutabki, kuidas end pensionipõlveks valmis seada. Mida võib endaga kaasa tuua pensionile jäämise psühholoogiline pool ja millele tähelepanu pöörata, kirjutab psühhoterapeut ja arst Alexander Kotschubei.

Üha rohkem üksi elavaid pensionäre leiab end tänapäeval silmitsi dilemmaga: kas võtta oma korterisse kaasüürnik või kolida ise mujale ja üürida kogu korter välja. Ajakirjas 60+ annavad kinnisvaramaaklerid nõu, mida tuleks üürilist võttes silmas pidada, kuidas teha üürilepingut ja räägivad ohumärkidest, millele tuleks tähelepanu pöörata. Oma juhtumitest räägib pensionär, kes on ligi 15 aastat erinevate üürilistega maid jaganud.

Kui inimene kannatab pikemat aega kõhulahtisuse ja gaaside käes ning arstile kurtmine ja rohtude söömine abi ei too, võib tegu olla fruktoosi- või laktoositalumatusega. Piimasuhkru- ehk laktoositalumatusest räägitakse rohkem, sest seda esineb sagedamini. Fruktoosi- ehk puuviljasuhkrutalumatust tuleb harvem ette, kuid seegi võib probleeme põhjustada. Tartu Ülikooli Kliinikumi arst-toitumisnõustaja Kristel Ehala-Aleksejev räägib värskes 60+ numbris, et ta on omandatud fruktoositalumatust kahtlustanud, kuid Eestis pole seda võimalik diagnoosida. Mis see fruktoositalumatus on ja kuidas sellele jälile jõuda, selgitab ajakirjas Saksamaal Augsburgis tegutsev toitumisnõustaja Ulrike Birmoser.

Silmahaiguste riskid suurenevad ea kasvades. Üle 60aastaste eagrupis on silmadega rohkem muret. Ajakirjas 60+ rõhutab silmaarst Elo Alas, et kõik silmakaebused ei ole tingimata haigused. Ta selgitab, millised on ohutud ja millised ohtlikud silmahädad ja milliste kaebuste puhul tuleb võimalikult kiiresti arsti poole pöörduda. Juttu tuleb ka silmaläätse hägustumisest ehk hallkaest ja selle opereerimisest. Mida lõikusel täpselt tehakse ja kui kiiresti jälle lugeda saab, võite lugeda jaanuarikuu ajakirjast 60+.

Toitumisteadlane Mai Maser kirjutab suhkrust, sellest igapäevasest asjast meie toidulaual. Kui palju inimene üldse päevas suhkrut kasutada tohib ja milliseid erinevaid suhkruid on, saab lugeda 60+ jaanuarinumbrist.

Proviisor Sille Krüger võtab värskes ajakirjas ette sellise hella teema nagu mehelik väärikus. Ta kirjutab sellest, et ka mehed elavad üle menopausiga sarnanevaid muutusi, mil loomulik hormoonitootmise vähenemine lülitab sisse vananemise. Millised ravimtaimed ja milliste meestehädade puhul aitavad, on kirjas 60+ värskes ajakirjas.

60+ köögikülgedel aitab kokaraamatute autor Sille Varblane avastada kolme kange ja kasuliku toidumaitsestaja ingveri, küüslaugu ja sibulaga tutvust teha ja annab mitu huvitavat retsepti, kus neid tarvitada sobib.

Ajakirjast ei puudu ka kolumn, õigusnõuanded, hüva nõu lehekülg, kus on kirjas, kuidas endale ise ajaplaneerijat ehk kalendrit teha ja nagu alati suur ristsõna.

Kellele ei tule 60+ maakonnalehega postkasti või see, kes pole ajakirja endale veel tellida jõudnud, saab selle osta hinnaga 2,50 ka suurematest kauplusekettidest (A&O, Comarket, Konsum, Maksimarket, Maxima, Prisma, Rimi, Selver, Säästumarket, Stockmann), R-kioski müügikohtadest, Statoili tanklatest ja muudest ajakirjanduse müügikohtadest üle Eesti.

Aastal 2015 ilmub ajakiri 60+ igas kuus ehk 12 korda, senise 11 korra asemel. Tellimishind on praegu veel aastaks 17 eurot 12 numbri eest. Kuu kaupa tellides on kokkuhoid 7 eurot ja poest ostmisega võrreldes lausa 13 eurot.

Mõnusaid hetki ajakirja 60+ seltsis!

Telli ajakiri SIIT.

Varasemate ajakirja numbritega saad tutvuda SIIN.

Märksõnad

Tagasi üles