Külastasin hiljuti vanu peretuttavaid, kuid rõõmsa taaskohtumise asemel leidsin eest mitte pelgalt murelikud, vaid suisa veekalkvel silmadega vanavanemad.
Vanavanemad, rõõmustage uute võimaluste üle!
Põhjus on Eesti oludes aga igapäevane: poeg kolis koos perega välismaale, armastatud lapselapsed mõistagi ka ning see emotsionaalne hoop oli lahus oldud paari kuuga kasvanud väljakannatamatult valusaks. Mida siis teha?
Kui arvestada Eestist lahkunute arvu, võib taolisi murest murtud vanavanemaid olla kümneid tuhandeid. Samas – mitte kõik ei muretse, vaid rõõmustavad koos laste ja lastelastega uute võimaluste ja põnevate väljakutsete üle.
Olgem ausad, oleme ju kõik soovinud ja unistanud sellest, et meie lapsed ja lapselapsed saaksid hea hariduse, väärika ametiposti ja neil oleks võimalus maailma näha. Muidugi ühel tingimusel: tulgu koju tagasi!
Lähevad, aga tagasi ei tule
Nüüd on see aeg käes. Nad lähevadki, kes õppima, kes tööle, kes abiellub – aga tagasi ei tule … Me pole veel ära harjunud mõttega, et nii see võibki jääda: meie perekonda lisanduvad võõrast keelt rääkivad miniad ja väimehed, meie lapselapsed või lapselapselapsed sünnivad kaugel Austraalias või Inglismaal. Meil tuleb neid vaatama sõita maade ja merede taha, peame endale selgeks tegema interneti ja õppima ehk isegi võõrast keelt. Muutuda võib mitte ainult suhtlemise vorm, vaid ka keel, milles suhtleme, ja meie armsaid lähedasi pole iga päev füüsiliselt meie kõrval.
Oleme astunud sõna otseses mõttes kahe jalaga kosmopoliitsesse maailma, mis on piirideta mitmes mõttes: geograafiliselt, võimalustelt ja kogemuslikult. Kuigi kõik eelnimetatu on ju iseenesest hea, võib see isiklikul tasandil mõjuda pigem katastroofina. Kuid stopp! Kas muretsemises pole mitte sageli esikohal mure meie eneste pärast?