Harilikult tahame me oma haigusest võimalikult kiiresti lahti saada. Kui jalaluu on murdunud, suhtume sellesse kriitiliselt ega ürita jalale toetuda, enne kui luu on paranenud. Psüühikahäirete õnnetus on tihtipeale haiguskriitika puudumine, sellest tekib umbusaldus nende suhtes, kes soovitavad ravile minna. See omakorda võimendab haiguse progresseerumist ja patsiendi täielikku üksijäämist.
Inimene on sotsiaalne olend, kes eeldab, et saab suhelda teistega samal lainepikkusel. Kui hälbinud psüühikaga kaaskondlast võrrelda kõverpeegliga, siis sealt põrkuvad signaalid tekitavad arusaamatust ja hirmu ka siis, kui haige ei ole näiliselt enesele ega teistele ohtlik.
Esimesena purunevad lähisuhted, mistõttu kannatavad lapsed, eriti kui nad peavad jääma haigust põdeva vanema hoole alla. Mõelda vaid, kui paljud kooselud purunevad täiesti tühiste probleemide pärast! Kaasad põhjendavad lahutust iseloomude sobimatusega, kuigi määravaks osutusid vaid hambapastatuubi pigistamise peensused või prill-laua asend.
Milline peab siis olema inimese hingejõud, et aastate kaupa tulla toime ebastabiilse partneri meeleolukõikumiste, kahtlustuste, süüdistuste või rünnakutega? Eriti olukorras, kus püüe viidata terviseprobleemile vaid provotseerib haiget? Võimatu on hukka mõista inimest, kes, suutmata taluda lähedase psühhoosi, depressiooni või sõltuvust, ise alla annab.
On erandeid. Geniaalne matemaatik ja hilisem Nobeli preemia laureaat John Nash põdes aastakümneid skisofreeniat ja kogu selle aja tema kõrval püsinud abikaasa kannatusi õigustas vanuigi saavutatud võit haiguse üle. Selle liigutava tõsiloo ainetel on valminud kuulus film „Piinatud geenius”.