Suhkurtõve suurim riskigrupp on keskealised mehed

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: 60+
Copy
Toomas Põld.
Toomas Põld. Foto: Andres Teiss / Postimees

Qvalitas Arstikeskuse peaarsti Toomas Põllu sõnul näitab suhkruhaigus pidevat kasvutrendi ja suurimaks riskigrupiks on keskealised mehed.

„Levinuim diabeedivorm on 2. tüüpi diabeet, mida võib lugeda heaoluühiskonna haiguseks. Igal aastal avastatakse 10-st kontrollis käinud inimesel kahel kõrgenenud veresuhkrutase, mis alati ei tähenda, et inimesel on diabeet, vaid võib ka olla kõrgenenud oht haigestuda,“ selgitas dr Põld.

Täna tähistatakse ülemaailmset diabeedipäeva. Rahvusvahelise Diabeediliidu hinnangul põdes maailmas eelmisel aastal diabeeti 382 miljonit inimest, aastaks 2035 prognoosivad nad, et haigust põeb 592 miljonit inimest, ehk praegusest 55 protsenti rohkem.

Haiguse peamiseks põhjuseks on eelkõige vale toitumine ja vähene liikumine. „Inimesed tarbivad liiga palju kergeid süsivesikuid, süüakse palju nisutooteid, õlis tehtud tooteid ning tihti tehakse toiduvalik selle järgi, kui kiiresti toit valmis saab,“ lisas dr Toomas Põld.

Üldiselt on keeruline aru saada, et inimene põeb diabeeti, haiguse diagnoosimiseks tuleb ikka analüüs teha. Kuid mõned ohumärgid siiski on - pidev janutunne, eriti öösiti, krambid jalgades ja sügelev nahk. Sellistel puhkudel tuleks kindlasti perearsti poole pöörduda ja paluda omale vereanalüüs teha.

Eestis on praeguse seisuga ligi 70 000 diabeetikut. Kuid umbes pooled inimesed ei teagi, et nad diabeeti põevad, seetõttu on tegelik haigete arve oluliselt suurem.

Tagasi üles