“Patsiendid on muutunud palju teadlikumaks,” tõdeb Lanno. “On tavaline, et helistatakse kohe, kui puuk on hammustanud.”
Perearst ütleb, et kohe pärast puugiga kohtumist, ka puugihammustuse järel, ei ole vaja kuhugi tormata ega midagi teha. Haigustunnused ja võimalus diagnoosida ei ilmne varem kui nädal pärast puugilt nakkuse saamist ja valdav osa puugilt hammustada saanuist ei haigestugi.
Keha külge kinnitunud puuk tuleb kohe ettevaatlikult eemaldada. Puugist liiga kõvasti kinni haarates, teda muljudes suurendate ohtu, et hammustuskohta, seega verre, satub nakkus.
Kes viibivad sageli puugirohketes kohtades, võiksid apteegist osta spetsiaalsed puugieemaldamise pintsetid. Võtke puugist pintsettidega kinni pea poolt, nii naha lähedalt kui võimalik, ja tõmmake siis puuk ettevaatlikult otse välja. Pärast puugi eemaldamist peske hammustuskohta sooja vee ja seebiga või desinfitseerimisvahendiga.
Borrelioosile väga iseloomulik on 1–4 nädalat pärast puugihammustust nahale tekkiv umbes kahesentimeetrise läbimõõduga lööve. See on nahaga samal tasapinnal, näeb välja nagu verevalum, värvus on punakast lillani. Ei ketenda, on lihtsalt üks teravalt teist värvi nahapiirkond. Ja mis veel just borrelioosile iseloomulik – see lööve läheb suuremaks ja võib muuta asukohta, selgitab Lanno.
Sellise lööbega on kerge borrelioosi diagnoosida, eriti veel, kui patsient teab, et puuk ta kehal oli. Nagu öeldud – borrelioosi saamiseks peab puuk olema kaks ööpäeva ohvri külge kinnitunud, enamasti seda ikkagi märgatakse. Aga on ka juhtunud, et inimene pole puuki siiski tähele pannud, eriti, kui puuk oli sättinud ennast kuhugi silmatorkamatule kohale. Dr Lanno soovitab vaadata metsast tulles üle tõesti kogu keha, kaasa arvatud kõrvatagused, sest see on riietega katmata kehaosa, kuhu puugil kerge ligi pääseda, ja sealt ei paista ta ka välja, kui otse ei uuri.