Originaalravimi nimetus tuleb sellest, kui ravimifirma avastab uue molekuli ja patenteerib selle. Originaalravimi tootjal võtab selle turule toomine aega 10–15 aastat ja maksab miljardeid dollareid. Patendiaeg kestab 15–20 aastat.
See on aeg, mil ravim on patsiendile kallim. Selle ajaga peab ravimifirma saama kaetud kulud ja teenima kasumi, et saaks arendada uusi ravimeid. Originaalravimid on apteegis koopiaravimitest enamasti kallimad seepärast, et nende väljatöötamine ja selleks tehtavad uuringud on olnud väga kulukad.
Mis on geneeriline ravim?
Patendiaja lõppedes võivad ka teised ravimifirmad sama toimeainega ravimeid tootma hakata. Sellest ka nimetus – geneeriline ehk koopia- või analoogravim.
Et originaalravimi tootja on toimeaine efektiivsust ja ohutust tõestanud, ei pea teised ravimifirmad seda enam tegema. Küll aga peab koopiaravimi tootja tõestama, et ravimi toimeaine jõuab vereringesse samasuguses kontsentratsioonis ja sama aja jooksul nagu originaal.
Et ravimit saaks tööstuslikult toota, lisatakse sellesse ka abiaineid (peale toimeaine sisaldavad ravimid ka abiaineid) ja kuigi geneeriline ravim tehakse originaaliga enamasti võimalikult sarnane, võivad selle abiained siiski originaalravimist erineda.
Tänapäevased abiained võivad mõnel inimesel tekitada koos- ja kõrvaltoimeid, samuti on mõni inimene tundlik ravimites kasutatud abiainete, nagu laktoosi, pähklivõi ja suhkrute vastu. Mõni koopiaravim võib originaalist erineda imendumiskiiruse poolest. Ravimi toimet mõjutavad ka toitumine, füüsiline aktiivsus ja kaasuvad haigused.
Alates 2010. aastast peab apteeker arsti retsepti põhjal patsiendile pakkuma kõige odavamat ravimit. Patsiendil on aga alati õigus küsida teisi sama toimega ravimeid, sealhulgas originaalravimit.