Naatriumi on ka maitseainesegudes. Kui lisate supile aga paprikat või tšillipipart, siis saate soola vähem panna. Kanale raputage karrit, peterselli, kastmele küüslauku, loorberit, punet. Kui lisada toidule terake suhkrut, saab samuti soolaga kokku hoida, sest suhkur toob soola maitse hästi esile.
Palju on räägitud pansoola kasulikkusest. Seal on naatriumi tõesti vähem kui tavalises keedusoolas, aga selle tarvitamisel on oht, et seda pannakse toidule rohkem kui tavalist soola. Seega arvab Pitsi, et parem on siiski lihtsalt vähendada tavalise soola tarvitamist.
Soola tarbimist on raske mõõta
Pitsi sõnul on raske täpselt uurida, kui palju soola inimesed igapäevaselt söövad. 2008. aastal läbi viidud Eesti täiskasvanud rahvastiku tervisekäitumise uuringu andmeil on kõige tervistkahjustavama käitumisega (selle hulka kuulub ka liiga soolase toidu söömine) 45–54-aastased mehed.
Uuringust selgus, et 6,8% meestest ja 4,4% naistest lisab soola toidule juba enne maitsmist, 68% meestest ja 61% naistest siis, kui toit tundub mage. Veerand meestest ja üle kolmandiku naistest ei lisa kunagi valmistoidule soola.
Lihtne nipp: hoidke soolatops kapis, mitte toidulaual. Ja tops olgu võimalikult väikeste aukudega.
Tavaline grillipeo menüü, millest saab umbes 10 g soola (kahe päeva koguse):
•šašlõkk, 150 g ehk 6 tükikest
•majonees, 2 kuhjaga sl – 40 g
•juust, 50 g (viinamarjadega)
Tavaline jõulumenüü, millest saab 20 g soola (3-4 päeva koguse):
•hautatud hapukaspsas sealihaga, 200 g