Pesupäev kõrvadele

Eve Rohtla
, 60+ peatoimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Kõrva ehitus
Kõrva ehitus Foto: Illustratsioon: shutterstock.com

Eesti Kõrva-Nina-­Kurguarstide ja Pea- ja Kaela­kirurgide Seltsi president dr Marek Metsmaa ütleb, et ­kroonilise keskkõrva­põletikuga hädas olnud inimesed ei tohi vett kõrva lasta, vaid peavad kuulmekäigu puhastamiseks pöörduma kõrva-nina-­kurguarsti ­vastuvõtule.

Mis otstarve on vaigul inimese kõrvas? Miks seda tüütut eritist üldse vaja on?

Täiskasvanu kuulmekäigu pikkus on 2,5 cm, läbimõõt 0,7 cm. Toru ja kuulmekäigu kõrvalestapoolset osa vooderdavad nahas kasvavad karvad ning paiknevad rasu- ja kõrvavaigunäärmed. Need on muutunud higinäärmed, mis eritavad paksu kollakaspruuni kõrvavaiku – kollast ainet, mis kaitseb kõrva tolmu, võõrkehade, nakkuse ja põletike eest. Kõrvavaik on veekindel, bakteri- ja viirusevastase toimega ning tavaliselt kandub liigne vaik kõrvast ise välja.

Mille järgi on võimalik kindlaks teha, kas kõrvades on vaiku liiga palju?

Ise oma kõrva vaadata ei saa, kuid lastel saavad nende vanemad taskulambi või mõne muu valgusallikaga vaadata väliskuulmekäiku, kas seal on näha rohkeid vaigukogumeid. Täiskasvanutel põhjustab vaik enamasti kuulmise halvenemist või nii-öelda täistunnet kõrvas.

Kas ülemäära vaiku võib ka kuulmist kahandada?

Ülemäärane kõrvavaik tekitab sagedamini probleeme vanematel inimestel, kelle kõrvas moodustuvad tihedad vaigukorgid põhjustavad kuulmislangust. Väikelastel või täiskasvanutel, kellel on väliskuulmekäik väga kitsas, põhjustab vähenegi vaiguhulk kiire ummistuse.

Kuulmise järsk halvenemine võib tekkida ka vee kõrva sattudes – vesi paneb vaigukorgi paisuma ning väikseimgi õhupragu vaigukorgi ja kuulmekäigu seina vahel sulgub. Samal ajal võivad tekkida kõrvakohin ja oma hääle tajumine sulgunud kõrvas.

Kuidas liigsest vaigust vabaneda?

Kõrvade puhastamiseks piisab pesemisest sügavuseni, kuhu ulatub sõrm. Kui vaigukork tekib korduvalt, tuleb selle põhjust otsida koos arstiga.

Kas seda saab ise teha või peab minema arsti juurde?

Kuulmekäigu puhastamisel osa vaigust küll eemaldatakse, kuid osa kuhjatakse trummikile ette, mis takistab kõrva ise­puhastumist. Kuulmekäiku jäänud vaik kuivab ja tahkestub. See tekitab lumepalliefekti: üha kogunev vaik kuhjub ja lõpuks täidab kuulmekäigu, mille tagumisest osast vaiku ise eemaldada ei saa.

Kuidas kõrva puhastada, nii et sellele viga ei teeks?

Kõige parem on kõrvas võimalikult vähe ise urgitseda ja jätta see töö arstide hooleks.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles