Aednik ei ole nii rikas, et osta odavat tööriista

Taimede ettekasvatamine on täpne töö. Viljandi aiandusseltsi juht Hildi Jürine näitamas seemnete külvi.

FOTO: Peeter Kümmel / Sakala

Viljandi aiandusseltsi juht Hildi Jürine on fanaatiline aiapidaja, kelle Viiratsi valla Arumetsa talu mastaapne iluaed soojal ajal kui piltpostkaart imetlejate pilke püüab. Seal on rohkelt lillepeenraid, kiviktaimlad, ­tiigisilm, oma osa on köögiviljapõllul ja kasvuhoonetel.

Müttamist on tal aias palju ning pikkade aastakümnete jooksul on kogenud aiapidaja jõudnud veendumusele, et mõistlikum on alati soetada tuntud firma korralik tööriist.

„Ilma hea tööriistata ei tee aias midagi. Siin kehtib inglaste tõetera, et ma ei ole nii rikas, et odavat tööriista muretseda,” kõneleb Hildi Jürine.

Odavam on lõpuks kallim

Jürine on märganud, et odav riist laguneb väga hõlpsalt, olles seega kokkuvõttes kulukam ost kui kallima, aga vastupidava töövahendi soetamine. „Kui mul mitu korda järjest odav tööriist käes kiirelt ära lagunes, kadus isu sellistega edasi jännata. Võite ette kujutada, kui mõruks muutus meel, kui sel põhjusel tööjärg katki jäi ja aeg kaotsi läks,” sõnab Jürine.

Aednik lisab, et üldiselt toimivad hästi ka nõukogude ajast pärinevad tööriistad. See-eest odavad Aasias toodetud töövahendid on rohkem nagu iluasjad, tõmbad rehaga paar korda ja ongi juba puru. Pruugib selline plastvarrega vahend päikese kätte jätta, kui see kiirelt hapraks muutub.

Seitse korda mõõda, korra lõika

Püsililli kasvatav Nõrga talu perenaine Krista Kukk kasutab oma aias põhiliselt Fiskarsi tooteid. Ehkki hinnalt kallid, saab ta nendele kindel olla, sest aastate möödudes need väsimuse märke ei ilmuta. „Igal juhul eelistan pigem kallimat ja äraproovitud aiatööriista,” kõneleb ta.

Et ühekordne rahakulu on üsna suur, tasub enne soetamist täpselt läbi mõelda, mida osta. Näiteks on valiku juures olulised ka inimese jõud ja pikkus. Mees ei pruugi naisele poest reha või labidat tuues just parimat valikut teha. „Igaüks peaks ise töövahendit käes hoides proovima, mis on talle mugav. Teiseks võivad eelistusi mõjutada inimeste erinevad töövõtted,” annab Kukk nõu.

Kuna ta on üsna väikest kasvu, siis väga rasket labidat või harki ta endale ei osta. Ka peab ta mõistlikuks soetada vars, mis oleks reguleeritava pikkusega. Tänapäeval on müügil ka varsi, mille otsa sobib mitu tööriista. Et need tööriistade varred on väga vastupidavad, muudab see toimetamise mugavaks.

Mugav on mõnus

Krista Kukk rõhutab mugavuse tähtsust. „Kui aiakäärid on peos ebamugavad, lähevad käed kergesti villi,” märgib ta. Nii mõnelgi tuntud kaubamärgil, näiteks ­Fiskarsil, on väljatöötatud korkkäepidemetega oksakääride kollektsioon, mis ei põruta käsi ning püsivad peos ka soojad. Väga mugavad on ka pikendatavad, nii­nimetatud teleskoopoksalõikurid, millega on hea eemaldada kõrgemal asuvaid vesivõsusid ja oksi.

Tagasi üles