B-grupi vitamiinide puudus väljendub isutuses, nõrkuses, väsimuses, kergesti ärrituvuses, depressioonis, mälu nõrgenemises, unehäiretes. B-vitamiinide puudusele organismis võivad viidata ka lõhed suunurkades, põletikud huultel, keele ja suu limaskestadel, juuste väljalangemine.
Allikad: loomsed toiduained - piim, maks, kala, munad, pärm, juust -, samuti köögiviljad.
C-vitamiin. Vajalik kogu organismi normaalseks funktsioneermiseks, naha, igemete, kapillaaride, hammaste, luude ja sidekoe normaalseks arenguks. C-vitamiinipuudust esineb harva, kuna seda leidub laialt tuntud ja levinud taimedes: must sõstar, kibuvitsamarjad, jõhvikas, kapsas, tsitruselised, paprika.
Puudus võib tekkida alkohoolikutel ja antibiootikumide tarbimise järel. Defitsiidi tunnused: valusad liigesed, siniste laikude teke kehal, haavade ja luumurdude kehv paranemine, igemete veritsus. C-vitamiini päevane vajadus on 50-200 mg.
Kai Kimmel soovitab teha vitamiinikuuri läbi kord või paar aastas. Sobilikumad kuud võiksid olla november-detsember ja märts-aprill. Toit pole sel ajal eriti vitamiinirikas, pealegi on see viirushaiguste ja ka sagedasem antibiootikumide tarbimise aeg.
Terve ja ennast hästi tundev inimene, kelle eluviisid on tervislikud ning kes toitub tervislikult, ei pea ilmtingimata vitamiine toidule lisaks võtma. Raskete krooniliste haiguste põdejad peaksid aga enne vitamiinipurgi valimist kindlasti nõu pidama oma arstiga, et välja selgitada, millise koostisega polüvitamiine või millist konkreetset vitamiini ta organism vajaks.
"Kindlasti ei peaks sattuma reklaami ohvriks, nii et seda lugedes või kuuldes kohe endal nimetatud tervisehädad avastate ja apteeki tõttate," rõhutab Kimmel.
Vitamiinide defitsiidi põhjused on:
•erilised füsioloogilised seisundid (rasedus, imetamine);
•ealised iseärasused - väikelapse- ja vanas eas on vitamiinivajadus teistsugune kui tervel täiskasvanul.