Astmaatikud, kes regulaarselt ravimeid tarvitavad, taluvad füüsilist koormust hästi, välja arvatud need, kel on koormusastma.
Kui liigesed valutavad, ei peaks intensiivselt jooksma, aga kõndida tohib küll. Peab aga tunnetama oma piiri, nagu iga asjaga. Kui pärast pikemat spordipausi on lihased trennijärgsel päeval valusad, on see normaalne, aga valu, mis tekib vahetult pärast koormust ja jääb püsima 2-3 tunniks, näitab liiga suurt koormust, räägib Nikitina.
Inimene, kellel on lihasenõrkusega haigus, mille puhul lihasejõud progresseeruvalt väheneb, võib teha vaid lühiajalisi treeninguid, umbes 10-20 minutit korraga, aga ta võib neid teha paar korda päeva jooksul. Üleväsimust ei tohi lasta tekkida.
Eesmärgi, et pean igal juhul oma viis kilomeetrit ära kõndima, saavad püstitada ikkagi üsna terved inimesed. Kel mingeid tervisehädasid, ärgu hakaku, hambad ristis, kangelast mängima.
Leidke endale meelepärane ala
Nikitina kinnitab, et just vanematele inimestele on jõutreening väga tähtis. Aastaid on räägitud, et tuleb liikuda rohkem värskes õhus, aga tagaplaanile on jäänud asjaolu, et ka jõuharjutuste tegemine on vanemas eas tähtis - et säilitada rühti, suuta ennast voodis keerata või toolilt püsti tõusta.
Sportima peab regulaarselt. Sellest on vähe kasu, kui õhinaga mõned korrad trennis käia ja siis jälle kuude kaupa ennast mitte liigutada. Kui liikumisharjumus välja kujuneb, siis ei pea ennast enam sundima. Paar kuud kulub harjumuse tekkeks, seejärel on raske mitte trenni minek, vaid sellest loobumine. Neil, kes pole seni sporti teinud, on seda ilmselt raske uskuda. Proovige järele, kui ei usu!
Alustuseks piisab paarist korrast nädalas, tegema ei peaks ainult ühetüübilisi harjutusi ja mitte ainult jõusaalis. Mida erinevam koormus, seda parem.
Universaalset spordiala, mis kõigile sobib, ei ole olemas. Inimeste eelistusedki on erinevad. Ei saa teha sellist sporti, mis ei meeldi. Igaüks peaks leidma vähemalt ühe ala, mis sobib ja meeldib, mida saab naudinguga teha. Doktor ei usu, et leidub inimest, kellele kohe mitte mingi spordiala ei meeldi.
Kui aga treenides või treeningu järel on tunda ebamugavustunnet või valu, ei tohiks mingil juhul kannatada, vaid peaks treeneri või arstiga nõu pidama. Sport ei tohi tervist kahjustada, rõhutab taastusraviarst.