Kehalisi vaevusi on ses vanuses depressiooni puhul palju, igasugused kroonilised valud ägenevad: peas, rindkeres, kõhus, seljas. Esineb ülemäärast higistamist, iiveldust, kõht võib olla kinni või lahti.
Sageli vaevab põhjendamatu süütunne: inimene tunneb ennast süüdi asjades, milles ta tegelikult süüdi pole. Elu näib tühi, mõttetu, inimesele tundub, et parem oleks, kui teda olemaski poleks, parem, kui see kõik ükskord lõpeks - kuni tulevad suitsiidimõtted ja seejärel ka konkreetsemad plaanid, kuidas oma kannatused lõpetada.
Suhetes tekib võõrandumine, pole soovi enam abikaasaga välja minna või lastega rääkida; kui sõbranna helistab, paneb depressiooni põdeja toru ära; tänaval muidu meeldivat tuttavat märgates läheb teisele poole teed. Inimene tõmbub endasse ja eemaldub teistest.
Depressioonile väga iseloomulikud on ka väsimus ja energiapuudus. Lihtsalt ei jaksa mitte midagi teha. Väsimus on kallal juba ärkamise järel. Vaimse tööd tegija võib avastada, et ta pea ei tööta, ta ei suuda keskenduda, kohati ei saa ta lihtsatest asjadest aru. Ta ei suuda meenutada asju, mille kohta ometi teab, et ta neid teab. Inimene on pidurdatud, ei suuda reageerida.
Teda valdavad negatiivsed, lootusetud mõtted: kõik on halvasti ja aina halvemaks läheb. Enda kohta käivad mõtted on ka negatiivsed: ma olen kole, paks ja vana, mul pole elus enam midagi head oodata.
Dr Varmanni sõnul on üks kindel kaitsefaktor üleminekueas depressiooni vältimiseks toimiv lähisuhe. Kel on vähemalt üks inimene maailmas, keda saab usaldada, kes mõistab ja toetab, sel on paremad väljavaated depressioonist pääseda. Kõige parem muidugi, kui see tõeliselt lähedane inimene on abikaasa, aga see võib olla ka keegi muu, näiteks sõbranna või laps. Peaasi, et oleks keegi, kellega suhtes oleks emotsionaalset lähedust, toetust ja soojust ning et see suhe pakuks turvalisust.
Kes soovib naiste psüühikahäiretest põhjalikumat ülevaadet saada, võiks doktori soovitusel lugeda raamatut "Naiste tujud".
Üleminekuea depressiooni tunnused:
meeleolu alanemine
tujutus
masendus
ükskõiksus ja apaatia
põhjendamatu ärevus
sisemine värin
une- ja isuhäired
tahtmatus suhelda
väsimus ja energiapuudus
keskendumisraskused
negatiivsed mõtted