Kui patsient satub haiglasse teadvusetult, nii et ta pole kirja pannud ega öelnud, kellele võib tema seisundist rääkida, tuleb info jagamisel lähtuda tervest mõistusest.
Külastusaegadest kinnipidamisel haiglates juuksekarva lõhki ei aeta, aga oleks hea, kui külastajad arvestaksid sellega. Külastusajad on kehtestatud selleks, et parimate kavatsustega lähedased ei osutuks nende kalli haige ravimisel segajaks. Hommikul ja päeval, kui tehakse protseduure ja uuringuid, külalised paraku segavad. Kui inimene on kriitilises seisundis, ei tehta probleemi, kui külalised on ka väljaspool külastusaega haigevoodi juures.
Haige ootab lähedaste toetust
Kuidas kõige paremini oma lähedast haiget toetada?
"Oleneb inimesest. Mõni ei taha ennast haige ja viletsana kellelegi näidata, teine tahab, et keegi oleks pidevalt kõrval kätt hoidmas. Sugulane peaks vastama patsiendi ootustele, need võivad olla väga erinevad. Vanemat inimest aitab operatsiooni järel väga, kui teda käiakse lihtsalt vaatamas ja aidatakse tal näiteks esimesi liigutusi teha. Õde võib olla ükskõik kui tore, aga oma kalli inimese tugi ja abi on igaühele olulisem.
Kui patsient jääb pärast haiglat hooldatavaks, oleks hea, kui teda ootaks armastav kodu, et haige tajuks, et teda tõesti oodatakse sinna, ükskõik mis seisundis ta sinna läheb. Mõnikord on patsiendil pärast operatsiooni hirm, kas teda nüüd sellisena, näiteks ilma jalata, enam armastataksegi. Igaüks tahab tajuda, et ta on ikka oodatud ja armastatud, ükskõik mis temaga haiglas juhtus. Kui suhted kodustega olid enne haigust korras, siis ei muuda ükski operatsioon midagi. Kui suhted olid enne sassis, võib haigus selle kiiremini välja tuua," räägib tohter.