Töö on see, mis hoiab tülid ära, sest kui mõlemal jätkub tegemist, pole aega toriseda.
"Töö on meid koos hoidnud, ennevanasti tegid kõik tööd," kostab Peedi talu perenaine ja jälgib, kuidas nende vanem tütar Elvi Luht hallipäise papa "Karlssoni-soengut" üritab siledamaks kammida.
Kui Meriranna pere Nõmme külla kolis, oli siin Kingissepa-nimeline kolhoos. Mehest sai traktorist, naisest karjatalitaja. Sindi külje alt sovhoosist sundis ära tulema väike palk, sest pere suurenes ja lastel tuli hakata üksteise järel kooliteed tallama.
Raudpaari kolmandast põlvest pärit Merje Peters peab arvestust, kui palju neid on."Meid on neljandast põlvest kaks, kolmandast 40, teisest 25 ja esimesest 13, neist 9 elus," loetleb Merje ja hõiskab, et temagi on juba vanaema.
Papa-mamma kohta lisab ta, et nad on alati elurõõmsad, kuigi vahel omavahel igavusest ka veidi porisevad.
Järeltulijad väärtustavad briljantpulmad selja taha jätnud ja raudpulmadeni jõudnud paari täna vallakeskuses Kaisma rahvamajas kokkusaamisega, kus lehvib suguvõsa lipp ja millele rahvariietes Ella ja Leonid saabuvad hobukaarikul.
Noorpaar seisab taas kirikuõpetaja ees nagu 65 kevadet tagasi lehekuu neljandal päeval. Tõuseb tervituspokaal, mängib muusika. Suguvõsa korraldatud peo järel teevad pruuti-peigu kaarikul ringi külavahel, enne kui suksu nad koduväravasse viib.
Pärnu maavalitsuse perekonnaseisuosakonna juhataja Aino Lankots mainib, et raudpulmi - 65 aastast kooselu - tuleb harva ette. Aastatetagusest ajast meenub vaid üks niisugune paar, Pärnu linnast pärit. Siit edasi jääb teemantpulmadeni viis aastat.
Tänapäeva tormaka elukaasluse ja -koosluse kohta ei rutta eakas püsipaar oma arvamust ütlema.
Pisukese mõtlemise järel muigab Leonid, et nemad "pole nii kaugele jõudnud".
"Elu on antud, lahkuminekut pole pähe tulnud," ütleb ta siis kooselu kokkuvõtteks.
Artikkel ilmus Pärnu Postimehes 5. mail 2007. aastal.