Apteegitilli puhul aitab ristiköömnevesi kõhugaaside vastu ning samuti on taimel uriinieritust suurendav toime.
Salveil on põletikuvastane toime ja see vähendab liighigistamist. Sõja ajal tohterdati haavatud sõdureid, kelle haavad põletikus, salveitõmmisega, mis alguses leevendas vaevusi, liigsel tarvitamisel tekitas aga krampe. Nii et ettevaatust liialdamisega.
Tüümian ehk aedliivatee, nõmmliivatee ja pune ehk oregano ehk vorstirohi aitavad kõik köha vastu. Kõige rohkem eeterlikku õli ning põletikuvastase toimega koostisaineid leidub tüümianis.
Astelpajumarjad sisaldavad rohkelt kasulikke karotinoide, mida erinevates sortides on erineval hulgal, aga siingi kehtib reegel, et mida oranžim, seda rohkem. Lisaks on nendes palju vitamiine ja teisi tervisele kasulikke aineid.
Nõukogude Liidus oli astelpaju sõjalis-strateegiline preparaat, millele apteegis pääsesid ligi vaid isamaasõja invaliidid. Põhjus lihtne - astelpaju võitleb organismis radioaktiivsuse vastu, mistõttu on kasulik ka patsientidele, kes on saanud kiiritust.
Samuti on astelpajul põletushaavadele hea mõju: kui põletuse saades kärmelt tegutseda ning purustatud astelpajumarju viga saanud kohale määrida, jäävad hullemad tagajärjed olemata.
Et neil marjadel on omadus kaitsta ka maksarakke, siis alkoholiga liialdajatele tuleks nende söömine igati kasuks.
Aroonia sisaldab rohkelt parkaineid ja flavonoide. Marjadel on kergelt põletikuvastane ja kõhtu kinnistav toime. Kui vererõhu kõrgenemine on algstaadiumis, on temast samuti abi, sest laiendab veresooni.
Pärnaõied. Kui juua pärnaõieteed jahtunult ning pikemat aega järjest, tugevdab see immuunsüsteemi.
Kui aga teed (lasta 45 minutit kuumal pliidil tõmmata) juua kuumalt, siis see alandab palavikku, aga kindlasti ei tasu pärast kuuma tee joomist tuule kätte minna ka tervest peast, sest higieritus suureneb.
Valik Ain Raali, Tartu ülikooli farmaatsia instituudi farmakognoosiadotsendi jutust Palmse loodusõhtul