Ettevaatust: paljud igapäevased toidulisandid ja ravimid kokku ei sobi

Saiake, kohv ja greip.

FOTO: Pexels / CC0 Licence

«Mõned toiduained ja vitamiinid mõjutavad ravimite imendumist,» ütleb Merekivi Perearstikeskuse pereõde Liisi Sarapuu.

Merekivi Perearstikeskuse pereõde Liisi Sarapuu sõnul peaksid krooniliste haiguste põdejad endale määratud ravimeid tarvitades hoolikalt jälgima, mida suhu pistavad, sest mõned täiesti igapäevased toiduained, näiteks greibimahl või piim, samuti naistepunatee, võivad ravimi imendumist oluliselt mõjutada. Pidevalt mõne ravimi tarvitajad peaksid toidulisandite ja loodustoodete asjus perearstiga nõu pidama, sest neilgi võib olla ebasoovitavaid kõrvaltoimeid.

Paljude ravimite imendumine võib tunduvalt halveneda, kui ravimeid võetakse mitte tühja kõhuga, vaid koos toiduga, paneb pereõde Liisi Sarapuu südamele. Sellised on näiteks osteoporoosi raviks kasutatavad bifosfonaadid. Samas suukaudsete tsefalosporiinide imendumine on koos toiduga märksa parem kui tühja kõhuga.

Kõige enam mõjutabki toit osteoporoosi raviks kasutatavate bifosfonaatide imendumist. Nende ravimite imendumist pärsib mis tahes toidu sattumine makku ravimiga samal ajal. Seetõttu tuleb neid ravimeid alati võtta tühja kõhuga ja ainult puhta veega. Vähemalt pool tundi pärast rohu võtmist ei tohi ka süüa.

Paljude ravimite imendumine võib tunduvalt halveneda, kui ravimeid võetakse mitte tühja kõhuga, vaid koos toiduga.

Paljude ravimite imendumist pärsivad aga ainult teatud toiduained, lisab pereõde. Näiteks rauapreparaatide imendumist vähendavad muna, kiudained, tee, kohv ja piimasaadused, samuti muud kaltsiumi sisaldavad toidud.

Loodustoodetest on enim tuntud kerge depressiooni ravimiseks kasutatava naistepuna mõju mitme ravimi toimele. Taime toime põhineb osaliselt samadel mehhanismidel nagu depressiooniravimitelgi. Naistepuna ei tohi ilma arsti loata kasutada koos ravimitega, mis mõjutavad meeleolu.

Tavalistest toiduainetest võib näiteks greibimahl ravimite toimet märgatavalt mõjutada, eriti kolesterooliravimite ja seenhaiguste oma, muuta nende lagunemist organismis ja seega ravimite nii halbu kui ka häid omadusi.

Greibimahla toime kestab umbes 72 tundi, sellepärast tuleks sellest ravi ajal täielikult loobuda. Greibimahlaga sarnane toime, ehkki nõrgem, on ristõielistel köögiviljadel, nagu lillkapsas, spargelkapsas, kapsas, ning grillitud toitudel ja sigareti suitsetamisel.

Piimas sisalduv kaltsium võib nõrgestada mõne ravimi, näiteks antibiootikumide ja osteoporoosiravimite imendumist soolestikust.

Mõne ravimi toime võib sõltuvalt söödud toidust tunduvalt muutuda ning vastupidi: ravimid võivad mõjutada söömist, sest muutub isu, maitsetundlikkus või teatud toitainete omastamine. Liisi Sarapuu kinnitusel tekivad elektrolüütide tasakaaluhäired eriti vett väljutavate ravimite ehk diureetikumide tarvitajatel.

Ravimeid ei soovitata võtta koos muu vedelikuga, nt piima, mahla, kohvi või teega, sest need võivad mõjutada ravimi imendumist ja toimet. Näiteks fluorokinoloonantibiootikumide ning doksütsükliini ja tetratsükliini imendumine väheneb arvestatavalt, kui neid võtta koos piimatoodetega.

Tagasi üles