Mälestuspäeval linastuvad Vabamus videolood küüditamisest

Okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu pakub emotsionaalset sissevaadet 20. sajandi Eesti ajaloosse.

FOTO: Anu Vahtra

Juuniküüditamise mälestuspäeval linastuvad okupatsioonide ja vabaduse muuseumis Vabamu küüditamist ning põgenemist käsitlevad videolood.

Reedel möödub 78 aastat juuniküüditamisest, mille käigus viidi ööpimeduses enda kodudest ära üle 10 000 inimese: asumisele saadeti haritlaste, politseinike, majandustegelaste, sõjaväelaste, poliitikute pered, perepead arreteeriti ja saadeti vangilaagrisse. Pea pooled küüditatutest ei tulnud iial enda kodumaale tagasi ja jäid puhkama Siberi mulda.

Juuniküüditamise mälestuspäeval linastub okupatsioonide ja vabaduse muuseumis Vabamu projekti Kogu Me Lugu küüditamist käsitlev videolugu. Paralleelselt näidatakse ka Helga Meritsa ingliskeelset dokumentaalfilmi "Coming Home Soon: The Refugee Children of Geislingen", mis räägib 1944. aastal Eestist lahkunud laste ja nende perekondade kogemustest põgenikelaagris.

Muuseumi juhi Keiu Telve sõnul võimaldavad küüditamist ning põgenemist käsitlevate videolugude paralleelne linastumine näidata kahte telge: ühelt poolt esimese nõukogude aasta õudusi ühes arreteerimiste, hukkamiste ning küüditamisega ning teisalt hirmu, mida hävitustöö rahvas oli tekitanud.

“Õuduste kordumise kartuses põgenes Eestist 1944. aastal vahetult enne Punaarmee saabumist ligi 80 000 inimest, kes kõik paraku vabasse maailma kohale ei jõudnud,” rääkis Telve.

Lisaks videolugudele etendub mälestuspäeva puhul okupatsioonide ja vabaduse muuseumi Vabamu filiaalis KGB vangikongides 13. ja 14. juunil kell 19 näidend "Lood kurjusest". 12. ja 15. juunil kell 18 toimuvad aga koostöös Põhja-Eesti Pimedate Ühinguga kirjeldustõlkega ekskursioonid KGB vangikongide püsinäitusel "KGB (m)ajalugu".

Tagasi üles