Uuring: Alzheimer oleks ennustatav juba 34 aastat enne sümptomite ilmnemist

Alzheimer on peamine vanas eas dementsust põhjustav haigus.

FOTO: SCANPIX

Medical News Today vahendab uuringut, mille kohaselt toimuvad Alzheimerile viitavad muudatused inimeste ajus juba kümneid aastaid enne seda, kui avalduvad esimesed sümptomid. Varajane avastamine võiks anda võimaluse haiguse edasiarenemist takistada. 

On eksperte, kelle hinnangul saab Alzheimerit nimetada juba ülemaailmseks epideemiaks, sest üle 25 miljoni inimese peab igapäevaselt selle haigusega toime tulema. Hinnangute kohaselt võib nende hulk paarikümne aastaga koguni kahekordistuda.

Just seetõttu on oluline uuring, mille kohaselt on võimalik biomarkerites tuvastada muudatusi juba aastakümneid varem. Nimelt leiti, et Alzheimeri biomarkeriks kutsutava Tau-valgu kõrgem tase on tuvastatav koguni 34 aastat enne sümptomite ilmnemist. Lisaks jälgiti mäluga seotud ajuosade muudatusi ja ka neis oli Alzheimeri patsientidel erinevusi.

Teadlaste eesmärk on leida õige kombinatsioon markeritest, mis viitavad suurenenud kognitiivsete häirete riskile, ja kasutada seda infot võimalikult varaseks sekkumiseks, et haigust ennetada.

Tagasi üles