Kuidas kaitsta äikese ajal koduelektroonikat?

60+
Copy
Äike.
Äike. Foto: Toomas Huik

Peagi algava äikesehooaja eel on vajalik meelde tuletada, kuidas oma koduseid elektroonikaseadmeid võimalike kahjustuste eest kaitsta, kuna igal aastal lööb äike rivist välja suure hulga ruutereid ja digibokse. 

„Eelmise aasta kevadel ja suvel põhjustas äike Telia klientidele kõige enam peavalu Hiiumaal ja Viljandis. Mõlemas piirkonnas sai äikesetormi tõttu kahjustada suur hulk kliendiseadmed, mille tõttu tuli kümnete kaupa välja vahetada koduseid ruutereid ja digibokse,“ ütles Telia Eesti tehnilise teeninduse juht Janno Kriiska.

„Meie tehnikud meenutavad, et näiteks Hiiumaal oli äikesetorm sedavõrd suur, et lõi ühel majal lausa aknad katki. Samuti pildistati eelmisel kevadel Telia tehniku poolt Hiiumaal üles ruuter ja kaablipesa, mille tükke tuli pärast äikest toapõrandalt kokku korjata.“

Kliente mõjutanud äikesepäevi oli 2018. aastal kokku 58 ehk 71% enam kui 2017. aastal.

Klientide poolt tehtud nn äikesepöördumisi registreeriti aga läinud aastal enam kui 3700. Kokku tuli 2018. aastal välja vahetada enam kui 2500 kliendiseadet, mis olid äikese tõttu kahjustada saanud.

Äikese poolt koduseadmetele tekitatud kahjustused võivad olla väga erinevad, alustades sellest, et kahjustada on saanud vaid ruuteri ühenduspesa. Sealt edasi on juba terve ruuter läbi kärsanud või on lisaks ruuterile ka digiboks kahjustatud. Halvemal juhul võib kahjustatud olla nii ruuter, digiboks kui teler.

Tehnikud on kokku puutunud ka juhtumitega, kus peale pikselööki on kaablite asemel alles vaid põlenud jutt seinal.

Oluline on teada, et ülepingest kahjustatud seadmetele ei kehti tootja garantii. Seega peab kasutaja võtma parandamise või uue seadme soetamise kulud enda kanda.

Seadmetest olulisem on loomulikult hoida iseenda ja lähedaste elu ning pidada kinni äikeseaegsetest ohutusnõuetest: äikese ajal mine tuppa või kinnisesse autosse, hoia eemale veest ja suurtest puudest või lipuvarrastest (äike lööb harilikult kõrgeimasse objekti) ning ära kasuta elektroonikaseadmeid.

Kuidas kaitsta äikese ajal koduelektroonikat?

  • Ühenda juhtmed ja kaablid seinakontaktidest lahti. Kõuemürinat kuuldes või suvel pikemaks ajaks kodust ära sõites tasub oma koduelektroonika juhtmed vooluvõrgust lahti ühendada. Samuti tuleks eemalda seinakontaktidest internetikaabel ja võimalikud antennijuhtmed. Oluline on need lahti ühendada just seinakontaktist, mitte seadme küljest, sest seinakontaktis olevad kaablid võivad pikselöögist sellegipoolest kahjustada saada.
  • Soeta piksekaitsmega voolujuhe. Ülepinge kahjustuste riski aitab vähendada piksekaitsmega voolupikendusjuhe, kuhu saab ühendada korraga mitu seadet. Kui maja vooluvõrk on maandamata, siis piksekaitsmega voolujuhtmest abi pole, sest kaitse peab saama ülepinge ikkagi kuhugi maandada. Samas peab arvestama, et pikse otselöögi korral ükski seade kaitset pakkuda ei suuda.
  • Kontrolli maja vooluvõrk üle Vanemates majades on vooluvõrk sageli maandamata ja muretsetud äikesekaitsmed ei pruugi piisavalt toimida. Seetõttu tuleks spetsialistidel lasta oma maja vooluvõrk üle kontrollida ning veenduda, et maja oleks äikese eest võimalikult hästi kaitstud.
  • Seadmete taasühendamisel varu kannatust Pärast äikest varu veidi kannatust – äikese möödudes ja elektriühenduse taastudes saad seadmed voolu- ja internetivõrku tagasi ühendada. Kui telefon on tumm, teler ei näita pilti või internetti pole, soovitame oodata umbes 30 minutit, et ühendused jõuaks taastuda.
Kommentaarid
Copy
Tagasi üles