Ravimi maksa kahjustav kõrvaltoime selgub sageli liiga hilja

Foto on illustreeriv

FOTO: TOOMAS HUIK/PM/SCANPIX BALTICS

Ravimitest põhjustatud maksakahjustus on üha suurem väljakutse meditsiinis, kuna arstiabis kasutatakse aina rohkem ravimeid. Kuigi ravimite ohutus on üldiselt paranenud leidub siiski valdkondi, kus seda on võimalik veelgi parandada. Samuti on liiga vähe uuritud rahvameditsiinis kasutatavate ravimite mõju maksale.

„Tänapäeval kättesaadavate ravimite seas on sadu ravimeid, mida seostatakse maksakahjustusega. Paljudel juhtudel leitakse maksa kahjustav toime alles pärast ravimi turustamist,“ selgitas Rahvusvahelise

Meditsiiniteaduste Organisatsioonide Nõukogu (CIOMS) peasekretär dr Lembit Rägo teema olulisust.

Ravimist tingitud maksakahjustus on üks sagedasemaid põhjusi, miks ravimi turustamine lõpetatakse või ravimi infolehte muudetakse, lisades informatsiooni, mis aitab vähendada toksilisuse riske.

CIOMS plaanib tulevikus luua uue eraldi töögrupi, mis tegeleb just rahvameditsiinis kasutatud taimse ja muu loodusliku päritoluga ravimite ohutusega.

Nii on tekkinud vajadus juhiste järele, mis annaksid soovitusi ravimitest põhjustatud maksakahjustuste efektiivseks ennetamiseks, avastamiseks ja diagnoosimiseks nii ravimite väljatöötamise ajal kui ka turustamisjärgses etapis.

CIOMS president professor Hervé Le Louet lisas, et kuigi rahvameditsiinis kasutatud taimse ja muu loodusliku päritoluga ravimeid peetakse üldiselt ohutuks, esineb maksatoksilisi ka nende hulgas. Kahjuks pole neid kõiki tänapäevaste meetoditega uuritud. Siiski koguneb üha rohkem uusi teadusandmeid ning CIOMS plaanib tulevikus luua uue eraldi töögrupi, mis tegeleb just rahvameditsiinis kasutatud taimse ja muu loodusliku päritoluga ravimite ohutusega.

Ravimitest põhjustatud maksakahjustuste teemaga tegeleb CIOMSi kokku kutsutud rahvusvaheline töögrupp, kuhu kuuluvad teadlased, ravimitööstuse ja ravimiametite esindajad Euroopast, Aasiast, Aafrikast ja Ameerikast.

Ravimitest tingitud maksakahjustused moodustavad enam kui 10% kõigist ägeda maksapuudulikkuse juhtudest ning töögrupp usub, et uued juhendmaterjalid aitavad oluliselt vähendada ravimitest tingitud maksakahjustuse riske.

Rahvusvahelise Meditsiiniteaduste Organisatsioonide Nõukogu (CIOMS) töögrupp koguneb 15.–16. mail Tallinnas, et viia lõpule uue juhendmaterjali koostamine, mis käsitleb ravimitest põhjustatud maksakahjustus.

Tagasi üles
Back