Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Ennustajavõimega kunstnik

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Leonhard Lapin oma värskeima teosega “Masinate tempel”. | FOTO: Urmas Luik

Masinateema on aasta lõpus 70 aasta juubelit tähistavat Leonhard Lapinit huvitanud juba 1970ndatest, ajast, kui paljud tema mõttekäigud veel ulmelised tundusid. “Tuleb leppida sellega, et meil on uus maailm: inimese loodud tehnoloogiamaailm, mis on küllalt iseseisev,” selgitab Lapin näituse kontseptsiooni. Ja tõepoolest, tehnoloogiat võib tänapäeval märgata kõiges.

Lapin selgitab, kuidas isegi loomad võivad muutuda masinaks. Suurfarmides elavaid geneetiliselt muundatud sigu, kanu või veiseid on tema sõnutsi masinate abil moondatud ja looduses sureksid nad välja. “Siin on selliseid asju ette ennustatud,” räägib Lapin oma töödest.

Hoonedki näivad nüüdisajal kui masinad. “Me ei saaks seal üldse liikuda, kui seal poleks lifti, ventilatsiooni, kütet ja elektroonilisi seadmeid. Vaadake suuri kaubamaju: need ei saaks enam hakkama masinate ja tehnoloogiata. Ega see ole enam mingi keskaegne kauplus,” mõtiskleb kunstnik.

Lapin vaatleb inimestki kui masinat. Mees võib masinaks muutuda kahel viisil: üks on Lapini jutu järgi bürokraatia ja teine sport. Kunstnik selgitab, et atleedi teeb masinaks dopinguga tema võimete muutmine, aga ka spordirõivad, näiteks ujumiskostüümid, mis võimaldavad kiiremini ujuda. Või teivas, millega saab hüpata kaks meetrit kõrgemale.

Graafika ja joonistuste kõrval on väljas Lapini uusimgi töö – ruumiline installatsioon “Masinate tempel”.

Peale kunsti tegemise on Lapin kirjutanud 19 ilukirjanduslikku raamatut, artikleid ja töötanud arhitektina.

Järgmisel aastal tuleb Lapinil Kumus elutöönäitus. Kõiki oma teoseid ta seal eksponeerida ei saa, sest seal pole nii suurt ruumi.

“Siis ma peaks kogu Kumu endale saama,” naljatab kunstnik.

Leonhard Lapin “Masinad”

“Masinate” sarjal on 13 alasarja, kokku 150 tööd. Valitud töid näeb Avangardi galeriis 18. juulini.

Tagasi üles