Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Ajalooline Allikukivi küla eraldus Tihemetsa alevikust

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Sakala kõrgustiku servas Allikukivi küla teatakse laiemalt koobaste ja allika järgi. | FOTO: Mailiis Ollino

Pärnumaa sai jaanikuust rikkamaks Allikukivi küla võrra ja nüüd on maakonnas 326 küla.

Saarde vallas algatasid Allikukivi küla taastamise kohalikud, kes esitasid vallamajja 59 allkirjaga ettepaneku ja kirjeldasid 1977. aastal Tihemetsa alevikuga liidetud Allikukivi (Alliku) küla ajalugu. Koha saksakeelne nimi oli Quellenstein (tõlkes Allikukivi). Tuntud on ürglooduse raamatuse kantud Allikukivi koopad ja allikas, bussipeatus on selle nimega.

Nüüdisajal tegutseb vabrikandi suvelossis Allikukivi veinimõis, mida ümbritseb looduskaitsealune Allikukivi park. Ajaloolise nime võttis kaasa Allikukivilt paari kilomeetri kaugusele Tihemetsa spordihoonesse kolinud raamatukogugi.

Saarde valla maanõunik Martti Rooden rääkis, et Allikukivi küla algab Kilingi-Nõmme linna piirist paremat kätt, jätkub Allikukivi mäe otsas vasakut kätt ja lõpeb Voltveti teega, sealt edasi jääb Tihemetsa.

Riigihalduse minister Mihhail Korb kirjutas Allikukivi küla moodustamise määrusele alla 29. mail ja see jõustus 4. juunil.

Saarde vallavolikogu juuniistungil otsustasid rahvaesindajad määrata Väljakülast ja Tihemetsast eraldatud Allikukivi küla hajaasustuspiirkonnaks, kus elab ligemale 130 inimest. Nüüd on vallas 24 küla.

Asustusjaotuse lahkmejooni muutis volikogu samuti Tihemetsa, Väljaküla, Kärsu ja Tõlla küla vahel, et osaliseltki taastada ajalooliselt kujunenud piirid, arvestades külakogukondade huve ja asustusüksuste sotsiaalmajanduslikku toimimist.

Külade ühendamise ajal 1970. aastatel kadus kaardilt ka Saarde valla Oissaare, mis ühendati Kanakülaga. Kogukonna algatusel taastati 20 elanikuga küla 2006. aastal. Pärast seda, kui Oissaare sai postiindeksi, ei tee sealsetele inimestele adresseeritud kirjad enam Saaremaal Orissaare kaudu ringi.

Ajaloolisele nimele ja piiridele tuginedes algatas MTÜ Külaselts Pulverk 2015. aastal Tahkuranna vallas Mereküla taastamise. Ametlikult eraldati 60 elanikuga Mereküla suurest, üle 450 elanikuga Reiu külast sama aasta septembris. Pärnumaa Kodukant nimetas Mereküla 2015. aastal aasta külaks, tunnustades sellega kohalike tegevust ja tahet enda eest seista. Tahkuranna vallas on nüüd üheksa küla.

Tagasi üles