Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Vanaisa märgiplönn läheb lapselapsega tantsupeole

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Olev Puldre on rõõmus, et lapselaps Hans-Kristjan osaleb tantsupeol sama vanalt ja samal armsal Kalevi staadionil nagu tema pool sajandit tagasi. Üheskoos tuletatakse meelde ka tantsusamme. | FOTO: Marianne Loorents

Täpselt pool sajandit tagasi teisel noorte tantsupeol murumütsi ja põlvpükse kandnud Olev Puldre saadab vähem kui kuu aja pärast meeltülendavale üritusele tantsima oma tütrepoja Hans-Kristjani.

Vanaisa märgiplönn läheb lapselapsega tantsupeole. | FOTO: Marianne Loorents

Huvitaval kombel on Rakvere gümnaasiumis õppiv Hans-Kristjan praegu täpipealt sama vana ja tantsib suvel selsamal Kalevi staadionil, kus kord luristas vihmamärga nina ja vihtus kümneaastasena kaerajaani tema vanaisa.

Praegu mitmel pool Lääne-Viru maakonnas äri ajav ja Rakvere linnavolikogus kodulinna käekäiku kujundada aitav Olev Puldre rääkis, et sattus hiljuti sorteerima vana märgikogu ja näppude vahele jäi pisike ümar plekist rinnamärk. Kohe kangastusid tantsupeomälestused.

“Leidsin selle plönni oma vanade märkide hulgast ja huvitaval kombel meenusid paljud tantsupeoga seotud seigad,” lausus Puldre. “Omamoodi huvitav on ju seegi, et see plekitükk mul üldse on alles. Olen küll mitu korda pidanud kolima, aga ikka ja jälle olen seda märki millegipärast ühest kohast teise kaasa vedanud.”

Ehkki mehe rahvatantsukarjäär jäi üsna üürikeseks ja piirdus ühel noorte tantsupeol kaasalöömisega, pakub seda rohkem talle rõõmu asjaolu, et lapselaps, kel viiskümmend aastat hiljem seisab samadel radadel ees samasugune teekond, hoiab järjepidevust.

“Kõik kordub. Kindlasti on väga paljudel inimestel sarnaseid mälestusi, kuid mulle on seik huvitav just seetõttu, et lapselaps on täpselt sama vana, kui olin mina omal ajal esimest korda tantsupeol osaledes. Hans-Kristjan ei saa võibolla veel sellest aru, mida need hetked mulle tähendavad, kuid kihvt oleks, kui temagi saadaks viiekümne aasta pärast tantsupeole oma lapselapse.”

1967. aasta noorte tantsupeo helgemad hetked on Olev Puldrele rohkemal või vähemal määral mällu sööbinud. “See oli väga emotsionaalne hetk, kui seisime Rakvere raudteejaamas ja ootasime erirongi, mis võttis tantsupeolised järjest peale ja sõidutas Tallinnasse. Ema ja isa panid mulle moonakotis kaasa pudeli kodust mahla, võileivad ja pirukad, mida hakkasin kohe rongis vaikselt nosima,” rääkis ta.

Puldre meenutas, et temagi magas koos tantsurühma liikmetega kuskil kooli aulas põrandal, pidas kaaslastega padjasõda, sai kordumatu elamuse trammi- ja trollisõidust ning müttas lõpututes proovides, kus tuli trotsida nigelat ilma. “Meenub, et olid hästi vihmased, porised ja külmad suvepäevad, aga kui lõpuks rahva ette tantsima saime, siis läks tuju paremaks ja meeleolu oli ikka väga ülev ning tunne uhke,” tähendas ta. “Seegi meenub, et toit oli väga hea ja süüa anti hästi. Igal pool olid suured supikatlad.”

Olev Puldre sõnul oli tookord pääs tantsupeole väga suur au. Et nende väike, Barbaruse tänava 8-klassilise kooli rahvatantsurühm sinna üldse jõudis, oli omamoodi saavutus.

“Konkurents oli ikka suur. Pidime kogu aeg tegema proove ja käima kuskil ülevaatustel esinemas, aga see emotsioon, mille lõpuks saime, kaalus kogu vaeva üles.”

Kirjeldamatuks nimetas Puldre sedagi pilti, mis noorte rahvatantsijate silme ees suurel staadionil ja selle ümbruses avanes. “Seda melu, mis pealinnas üritusega kaasas käis, on raske kirjeldada. Seda peab ise kogema,” märkis ta. “Üks asi on olla pealtvaataja ja teine olla osaleja. Olen hiljem laulu- ja tantsupidusid ikka telekast vaadanud, mitte kohapeal käinud, ja tuleb tunnistada, et see pole ikka see.”

Vana plekist tantsupeomärgi lubas papa, nagu Hans-Kristjan vanaisa Olevit kutsub, 30. juunist 2. juulini toimuvale XII noorte laulu- ja tantsupeole mineva poisi rahvariidevestile kinnitada.

Tagasi üles