Arstide liit: haigekassa plaan halvendab eriarstiabi kättesaadavust

Sotsiaalministeerium seadis eesmärgi, et juba 2018. aasta lõpuks valmiksid esimesed 15 esmatasandi tervisekeskust.

FOTO: Toomas Huik

Eesti Arstide Liit soovib peatada haigekassa kava koondada eriarstiabi kokku suurtesse keskustesse nagu Tallinn, Tartu, Pärnu või Kohtla-Järve.

Haigekassas koostatud eriarstiabi geograafilise kättesaadavuse põhimõtete järgi eriarstiabi osutamine maakonnahaiglates haiglahoonete, aparatuuri ja personaliressursi kasutamise seisukohalt optimaalne, mistõttu enamik erialasid koondatakse ainult kahte või nelja kohta Eestis, teatas arstide liit BNS-ile.

Tsentraliseerimine ei puuduta mitte ainult statsionaarset haiglaravi, vaid ka ambulatoorset abi. Näiteks kardioloogi, neuroloogi, reumatoloogi, gastroenteroloogi, uroloogi ja veel mitme eriala arsti vastuvõtul saab edaspidi käia ainult Tallinnas, Tartus, Pärnus või Kohtla-Järvel.

Sünnitusabi oleks haigekassa analüüsi alusel optimaalne jätta vaid Tallinna, Tartusse ja Kohtla-Järvele, koos günekoloogiaga antakse seda siiski ka Pärnus ja geograafilist eripära arvestades Kuressaares. Maakondadest kaotatakse ka spetsialiseeritud statsionaarne pediaatriline abi ja lastearstide vastuvõtud.

Neid põhimõtteid on haigekassa käesoleva aasta ravilepinguid sõlmides juba rakendanud, andes suure osa üldhaiglate töömahust piirkondlikele haiglatele. Samal ajal käib sotsiaalministeeriumis koos eriarstiabi pikaajalise prognoosi töörühm, mis otsusteni ei ole veel jõudnud.

 Ministeeriumi tellimusel koostasid arstlikud erialaseltsid mõne aasta eest erialade arengukavad, millega haigekassa praegune tegevus on vastuolus. Ometi juhib nii ministeeriumi tervisevaldkonda kui ka haigekassa nõukogu tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski.

Arstide liit on seisukohal, et niinimetatud geograafilise kättesaadavuse põhimõtete näol on tegemist arstiabi kättesaadavust oluliselt halvendava kavaga, mille töötas välja ravi rahastaja – haigekassa, rääkimata läbi patsientide ja erialaspetsialistidega. Kuna praegused muudatused  ei vasta patsientide tegelikele vajadustele ja põhjustavad neile lisakulutusi, teeb arstide liit ettepaneku enne osapooltega läbirääkimist ja ühiste otsuste tegemist peatada haigekassa kava teostamine ja jätkata eriarstiabi osutamist haiglates vähemalt eelmise aasta tasemel.

Tagasi üles