Puulehtede seenhaigused hakkavad soojenevas kliimas atmosfääri keemilist koostist muutma

60+
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Pilt on illustratiivne.
Pilt on illustratiivne. Foto: Maarja Möldre

Rahvusvaheline teadlaste rühm selgitas välja, et tulevikus hakkavad taimed soojemate ja niiskemate tingimuste tõttu rohkem lenduvaid ühendeid eritama, mis omakorda toob kaasa atmosfääri keemilise koostise muutumise.

“Globaalne soojenemine põhjapoolsetel laiuskraadidel toob kaasa ka õhuniiskuse suurenemise,” ütles Eesti Maaülikooli taimefüsioloogia professor Ülo Niinemets. “Sellest tingituna võivad aga tekkida soodsad tingimused haigust tekitavate seente kasvamiseks.”

Niinemets selgitas, et siiani pole seente leviku laienemist ja selle võimalikku mõju lehestikus toimuvatele protsessidele ning lenduvate ühendite eritumisele kvantitatiivselt uuritud.

2011. ja 2013. aasta sügis oli Eestis eriliselt niiske ning peaaegu iga tamme (Quercus robur) igal lehel levis massiliselt tamme jahukaste (Erysiphe alphitoides). Eesti Maaülikooli taimefüsioloogia uurimisrühm selgitas välja, et tammede jahukaste infektsioon on seotud stressist põhjustatud fotosünteesi vähenemisega ning isopreeni eritumisega ja just selle eritumise olulise suurenemisega stressi tõttu.

See on esimene uuring, mille tulemusena kirjeldatakse kvantitatiivset seost haigust tekitavate seente kahjustuse ulatuse ning stressist põhjustatud lenduvate ühendite eritumise vahel. “Uurimistulemused lubavad oletada, et tulevikus hakkavad taimed soojemate ja niiskemate tingimuste tõttu rohkem lenduvaid ühendeid eritama,” rääkis Niinemets.

Lenduvühendid mängivad atmosfääri keemilises koostises suurt rolli ja seega võib biootiline stress seda tuleviku tingimustes oluliselt mõjutada. Uuring on avaldatud ühes kolmest funktsionaalse bioloogia tippajakirjast, „Tree Physiology“.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles