Terviseamet soovitab difteeria vastu vaktsineerida

60+
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Difteeria vastu annab parima kaitse vaktsineerimine.
Difteeria vastu annab parima kaitse vaktsineerimine. Foto: Igor Zarembo/RIA Novosti/Scanpix

Terviseameti hoiatuse kohaselt võib ohtlik nakkushaigus difteeria Euroopas levida ning soovitab nii lastel kui täiskasvanutel end selle vastu vaktsineerida. Täiskasvanute vaktsineerimine difteeria ja teetanuse vastu kuulub riiklikku immuniseerimiskavva ja on seega ainus täiskasvanutele tasuta.

Eestis vaktsineeritakse lapsi, noorukeid ja täiskasvanuid difteeria vastu riikliku immuniseerimiskava alusel. Eelkooliealisi lapsi vaktsineerib perearst, koolilapsi vaktsineeritakse koolis. Probleemiks on kujunenud difteeria vastu vaktsineerimata laste arvu suurenemine, mille põhjusteks on kas lapsevanemate keeldumine laste vaktsineerimisest või vaktsineerimisele mitteilmumine.

Elanike püsiva immuunkaitse loomiseks peaksid ka täiskasvanud enda kaitset difteeria vastu regulaarselt uuendama, kuna vaktsineerimisjärgne immuunsus püsib kuni kümme aastat.

Vaktsineerida tuleks uuesti iga kümne aasta tagant kas perearsti juures või vaktsineerimiskabinetis. Täiskasvanute vaktsineerimine difteeria ja teetanuse vastu kuulub riiklikku immuniseerimiskavva ja on seega ainus täiskasvanutele suunatud vaktsiin, mis on neile tasuta, mille eest on maksnud riik.

2015. aastal oli difteeria vastu vaktsineerimata 5817 2-4aastast last. Püsiva immuunsuse kujundamiseks on vaja lapsi korduvalt vaktsineerida, kuid seitsme aasta vanuste laste hõlmatus korduvvaktsineerimisega oli 78,3% ning ligemale 8000 seitsme kuni neljateist aasta vanust last ei olnud korduvvaktsineeritud difteeria vastu.

15-17aastaste vanuste noorukite hõlmatus korduvvaktsineerimisega oli samuti madal (77,1%).

Seega on Eestis suur hulk difteeria vastase immuunkaitseta lapsi, mis on epidemioloogiliselt ohtlik, sest difteeria tekitajate sissetoomisel välisriikidest võivad vallanduda haiguspuhangud.

Selle püsiva levikuga maid on küll kaks (Venemaa ja Läti), kuid välisriikidest sisse toodud difteeria juhte registreeritakse igal aastal paljudes Euroopa riikides. Nii esines Austrias, Saksamaal, Hispaanias, Prantsusmaal, Hollandis, Rootsis, Norras, Soomes, Ühendkuningriigis ja Lätis aastail 2013-2014 kokku 69 hingamisteede ja naha- või haavadifteeria juhtu.

2015. aasta mais kinnitati Hispaanias Kataloonias difteeria diagnoos 6-aastasel vaktsineerimata lapsel. Kuna laps sai difteeria antitoksiini hilinemisega, ta suri.

2015. aastal toodi Eritreast, Liibüast, Afganistanist, Iraagist ja Süüriast difteeria Taani, Saksamaale, Soome ja Rootsi. Märtsis 2016 haigestus Belgias 3aastane vaktsineerimata laps difteeriasse ja suri.

Eestis diagnoositi viimati difteeriat aastatel 2000 ja 2001, kummalgi aastal kaks juhtu, kus haigus toodi sisse Venemaalt. 

Eesti naaberriikides Lätis ja Venemaal esineb difteeriat igal aastal: Lätis 2014. 13 ja 2015. Aastal 10 juhtu ning Venemaal nii 2014. kui 2015. Aastal kaks haigusjuhtu. Arvestades ülaltoodut, on difteeria sisse toomine Eestisse reaalselt võimalik.

DIFTEERIA

  • Difteeria on raske hingamisteede nakkushaigus. Nakkusallikaks on haige inimene või bakterikandja. Haigustekitajad levivad otsese kontakti kaudu ning piisknakkusena köhimisel ja aevastamisel. Haigus haarab tavaliselt ülemisi hingamisteid, harvem nahka, silma sidekesta või genitaale. Haiguse kulg on vaktsineerimata lapsel või täiskasvanul raske. Haigustekitaja toksiin võib kahjustada südant või närvisüsteemi ning haigus võib lõppeda surmaga.
  • Kõige kindlama kaitse difteeriasse nakatumise vastu annab vaktsineerimine
  • Eestis vaktsineeritakse lapsi, noorukeid ja täiskasvanuid difteeria vastu riikliku immuniseerimiskava alusel. Esimene vaktsiinidoos manustatakse 3 elukuul, teine ja kolmas vastavalt kuuenädalaste vahedega ning neljas 21 kuud pärast esimest vaktsineerimist ehk 2-aastaselt. Seejärel revaktsineeritakse 6-7-aasta ja 15-16-aasta vanuses ning edasi peaks kaitset uuendama iga 10 aasta tagant. Haiguse läbipõdemine kaitsvat immuunsust ei anna. 

Allikas: terviseamet

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles